Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Ikar łapał raki

Nobel za wirusy, czarne dziury i molekularne nożyce

Wizualizacja dysku akrecyjnego otaczającego czarną dziurę autorstwa Jeremy’ego Schnittmana z NASA’s Goddard Space Center. Bardzo podobną wizualizację w filmie Christophera Nolana „Interstellar” przedstawił noblista Kip Thorne. Wizualizacja dysku akrecyjnego otaczającego czarną dziurę autorstwa Jeremy’ego Schnittmana z NASA’s Goddard Space Center. Bardzo podobną wizualizację w filmie Christophera Nolana „Interstellar” przedstawił noblista Kip Thorne. NASA/Polaris / EAST NEWS
Wirusy, czarne dziury i molekularne nożyce – za to przyznano najbardziej prestiżową nagrodę naukową świata.
Charles M. Rice, Harvey J. Alter i Michael Hughton.John Abbott/EAST NEWS Charles M. Rice, Harvey J. Alter i Michael Hughton.

Tegoroczne Nagrody Nobla zaskoczyły. Nie samą zasadnością wyboru laureatów z medycyny, fizyki czy chemii, ale zrozumiałością tego, co zostało uhonorowane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk i Instytut Karolinska (uniwersytet medyczny). Nierzadko bowiem pojawiał się problem z przetłumaczeniem na popularny język, na czym polega istota nagrodzonego odkrycia i czy ma jakieś praktyczne zastosowania. A niektóre osiągnięcia wyróżnione Noblem brzmiały wręcz ezoterycznie. W tym roku stało się jednak inaczej, nawet w przypadku fizyki, bo któż nie słyszał o czarnych dziurach w kosmosie…

Nobel a sprawa polska

Zaczęło się w poniedziałek, 5 października, kiedy komitet noblowski Instytutu Karolinska ogłosił swój werdykt.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Ikar łapał raki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021