Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Chaos z danymi o zakażeniach i kontrolą nad testami

Testy na covid-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Testy na covid-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wydawało się, że po 10 miesiącach nabierzemy większej sprawności w raportowaniu przypadków zachorowań na covid-19, kwalifikacji zgonów i pracy sanepidów. A dzieje się odwrotnie: kontrola nad rozwojem epidemii staje się coraz bardziej scentralizowana i upolityczniona.  

Po decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, że powiatowe i wojewódzkie stacje sanepidu nie będą już publikowały danych o nowych zakażeniach, odcięto od dostępu do informacji wolontariuszy, którzy trzymali rękę na pulsie i weryfikowali dane zbierane przez państwowe instytucje.

Michał Rogalski z Torunia, który zajmował się tą żmudną pracą już od wiosny i właśnie dzięki niemu (oraz innym współpracującym z nim pasjonatom) dowiedzieliśmy się niedawno o znacznych rozbieżnościach w liczbie raportowanych przypadków zakażeń, był tą decyzją zaskoczony. Zaznaczył nawet, że go w ten sposób upokorzono, odcinając po 225 dniach od dostępu do danych, które zbierał w dobrej wierze i w zastępstwie instytucji państwowych.

Te już dawno powinny pomyśleć o stworzeniu centralnej bazy danych, ale nie powierzchownej ani dziurawej, tylko szczegółowej, na wzór innych krajów, gdzie od początku pandemii nie ma kłopotu z dostępem do informacji. U nas jest dokładnie na odwrót.

Czytaj też: Polak jak Kevin. Na święta sam w domu

Centrala decyduje, centrala kieruje

Nie dość, że najprawdopodobniej to właśnie Michał Rogalski zwrócił uwagę rządowi i Ministerstwu Zdrowia na nieścisłości w raportach – bo bez jego sygnału nikt by ich nie spostrzegł (a może ktoś wolał to ukryć?). Dane, jakie przedstawiał codziennie w mediach społecznościowych, były inspiracją dla wielu lekarzy i naukowców oceniających na bieżąco sytuację epidemiczną.

Reklama