O tym, co łączy islamski i prawicowy ekstremizm, dlaczego koronawirus sprzyja radykałom, a prezydentura Bidena może okazać się dla nich użyteczna – mówi Julia Ebner, autorka bestsellerowej książki „Coraz ciemniej”, którą można kupić wraz z noworocznym numerem POLITYKI.
GRZEGORZ RZECZKOWSKI: – Używając kilku różnych tożsamości, w ciągu dwóch lat udało się pani wejść do wielu ekstremistycznych światów – od amerykańskiej alter prawicy po islamski dżihadyzm. Opisuje pani również francuski ruch żółtych kamizelek, który kojarzy się raczej z radykalną lewicą. Wydawałoby się, że niewiele może je łączyć.
JULIA EBNER: – Tym, co najmocniej uwydatnia się we wszystkich tych grupach oraz innych ekstremistycznych ruchach radykalnej prawicy z całego świata, jest silna awersja antyestablishmentowa.
Polityka
52.2020
(3293) z dnia 20.12.2020;
Nauka i cywilizacja;
s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Sieć strachu"
Grzegorz Rzeczkowski
Dziennikarz polityczny i śledczy. Pisze głównie na tematy związane z wojną hybrydową prowadzoną przez Rosję i jej sojuszników przeciwko Zachodowi. Autor książek: „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami” o aferze podsłuchowej oraz „Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę” o ludziach, którzy stali za smoleńskimi teoriami spiskowymi.