Nauka

Sieć strachu

Julia Ebner, autorka książki „Coraz ciemniej”, o tym, jak walczyć z ekstremizmami w sieci

„Utrata perspektyw, pogłębiający się pesymizm czy wręcz strach, które są pochodnymi postępującego za pandemią kryzysu ekonomicznego, tworzą dla radykałów idealną przestrzeń.” „Utrata perspektyw, pogłębiający się pesymizm czy wręcz strach, które są pochodnymi postępującego za pandemią kryzysu ekonomicznego, tworzą dla radykałów idealną przestrzeń.” Shutterstock
O tym, co łączy islamski i prawicowy ekstremizm, dlaczego koronawirus sprzyja radykałom, a prezydentura Bidena może okazać się dla nich użyteczna – mówi Julia Ebner, autorka bestsellerowej książki „Coraz ciemniej”, którą można kupić wraz z noworocznym numerem POLITYKI.
Julia EbnerEAST NEWS Julia Ebner

GRZEGORZ RZECZKOWSKI: – Używając kilku różnych tożsamości, w ciągu dwóch lat udało się pani wejść do wielu ekstremistycznych światów – od amerykańskiej alter prawicy po islamski dżihadyzm. Opisuje pani również francuski ruch żółtych kamizelek, który kojarzy się raczej z radykalną lewicą. Wydawałoby się, że niewiele może je łączyć.
JULIA EBNER: – Tym, co najmocniej uwydatnia się we wszystkich tych grupach oraz innych ekstremistycznych ruchach radykalnej prawicy z całego świata, jest silna awersja antyestablishmentowa.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Sieć strachu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021