Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Drugie życie oszust(w)a

Wielkie oszustwo guru antyszczepionkowców

Mimo wielokrotnej kompromitacji dr Andrew Wakefield pozostaje bohaterem ruchów antyszczepionkowych. Mimo wielokrotnej kompromitacji dr Andrew Wakefield pozostaje bohaterem ruchów antyszczepionkowych. Tim Ireland/PA Images / Getty Images
Długie, trwające niemal dekadę, dziennikarskie śledztwo zakończyło się zdemaskowaniem jednego z największych oszustw w historii medycyny.
materiały prasowe

Brytyjczyk Brian Deer z gazety „The Sunday Times” przeprowadził wnikliwe dochodzenie. W pewnym sensie spłacił nim moralny dług mediów, zaciągnięty, gdy pomagały zatriumfować groźnemu kłamstwu. Choć w tej sprawie winne są nie tylko one, ale także część środowiska naukowego, które pomogło wylansować brytyjskiego chirurga i gastroenterologa Andrew Wakefielda. W latach 90. ubiegłego wieku był on jeszcze szerzej nieznanym lekarzem pracującym w jednym z londyńskich szpitali, ale przepełniały go wielkie ambicje, by stać się postacią sławną nie tylko w swoim środowisku (już na studiach marzył o Nagrodzie Nobla).

Światowa panika

Między innymi dlatego zajął się badaniami naukowymi, a nie leczeniem. W lutym 1998 r. udało mu się wejść na pierwszy szczyt kariery: w jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych czasopism medycznych świata, brytyjskim tygodniku „The Lancet” (pisaliśmy o nim w POLITYCE 52/20), ukazał się artykuł, którego był głównym autorem. Przy okazji po raz pierwszy zasmakował też medialnej sławy – pisze Brian Deer w wydanej niedawno, również po polsku, książce „Wojna o szczepionki”.

Publikację w „Lancecie” zapowiedziała bowiem specjalnie zwołana konferencja prasowa, na której dość licznie stawili się dziennikarze. Jej temat zapowiadał się sensacyjnie: badania pod kierunkiem dr. Wakefielda sugerowały istnienie związku między powszechnie stosowaną trójskładnikową szczepionką MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce a nieswoistym zapaleniem jelita grubego u dzieci, a co najważniejsze również zaburzeniami rozwojowymi, przede wszystkim autyzmem.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie życie oszust(w)a"
Reklama