Nauka

Drugie życie oszust(w)a

Wielkie oszustwo guru antyszczepionkowców

Mimo wielokrotnej kompromitacji dr Andrew Wakefield pozostaje bohaterem ruchów antyszczepionkowych. Mimo wielokrotnej kompromitacji dr Andrew Wakefield pozostaje bohaterem ruchów antyszczepionkowych. Tim Ireland/PA Images / Getty Images
Długie, trwające niemal dekadę, dziennikarskie śledztwo zakończyło się zdemaskowaniem jednego z największych oszustw w historii medycyny.
materiały prasowe

Brytyjczyk Brian Deer z gazety „The Sunday Times” przeprowadził wnikliwe dochodzenie. W pewnym sensie spłacił nim moralny dług mediów, zaciągnięty, gdy pomagały zatriumfować groźnemu kłamstwu. Choć w tej sprawie winne są nie tylko one, ale także część środowiska naukowego, które pomogło wylansować brytyjskiego chirurga i gastroenterologa Andrew Wakefielda. W latach 90. ubiegłego wieku był on jeszcze szerzej nieznanym lekarzem pracującym w jednym z londyńskich szpitali, ale przepełniały go wielkie ambicje, by stać się postacią sławną nie tylko w swoim środowisku (już na studiach marzył o Nagrodzie Nobla).

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie życie oszust(w)a"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021