Nauka

Zderzenia światów

Gdy kolidują galaktyki

Merdżer Meduza. Merdżery to obiekty powstałe z dwóch lub kilku tworów wcześniej niezależnych. 130 mln lat świetlnych od nas duża galaktyka NGC 4194 (najjaśniejsza część zdjęcia) pochłania mniejszą (w kółku). Merdżer Meduza. Merdżery to obiekty powstałe z dwóch lub kilku tworów wcześniej niezależnych. 130 mln lat świetlnych od nas duża galaktyka NGC 4194 (najjaśniejsza część zdjęcia) pochłania mniejszą (w kółku). Hubble/NASA/ESA
Operatorzy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wybrali niezwykłe zdjęcia jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie: kolizji galaktyk.

Wszystkie te fotografie uchwyciły zdarzenia burzliwe i naprawdę dalekie. Widoczne na nich kolidujące galaktyki (tzw. merdżery, od angielskiego merger, czyli połączenie) leżą w odległościach wielu milionów lat świetlnych od nas. Zostały sfotografowane, ponieważ są bardzo cennym przedmiotem badań astronomów i astrofizyków – pozwalają dociec, jak w ogóle galaktyki ewoluują, tworzą gwiazdy i jak zwykle kończą, choć nie przestają całkowicie istnieć. A warto też pamiętać, że galaktyki to podstawowa forma skupisk materii we wszechświecie – są jak potężne rodziny w o wiele większych kosmicznych społecznościach.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Zderzenia światów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021