Nauka

Dziura w ociepleniu

Gdzie nie działa globalne ocieplenie

Nowa Fundlandia leży w strefie oddziaływania Golfsztromu. Nowa Fundlandia leży w strefie oddziaływania Golfsztromu. Getty Images
Cała planeta się ociepla, jej lądy i morza. Na pewno cała? Jest jeden intrygujący wyjątek, który może być symptomem poważnych globalnych zmian.
Mikkel Juul Jensen/Science Photo Library/East News, Lech Mazurczyk

Podczas gdy większość Ziemi uległa globalnemu ociepleniu, fragment północnego Atlantyku położony na południe od Grenlandii i Islandii, a od zachodu sąsiadujący z kanadyjskim półwyspem Labrador oraz wyspą Nowa Fundlandia uparcie odmawia poddania się trendowi. Jak wiemy, średnia temperatura na powierzchni planety wzrosła w ciągu ostatnich stu lat o nieco ponad 1st. C. Jednak w tym samym czasie rozległa „plama zimna” na północnym Atlantyku ochłodziła się nawet o 2 st. C według niektórych pomiarów.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziura w ociepleniu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020