Nauka

Zapalenie mięśnia sercowego po Pfizerze. Tylko bez paniki

Szczepienia pracowników i studentów na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu Szczepienia pracowników i studentów na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Nie ma nic niespodziewanego w tym, że im szersze kręgi zatacza akcja szczepień na covid, tym częściej słychać o rzadkich działaniach niepożądanych. Szczepionki AstraZeneca powodują incydentalne zakrzepy, a Pfizer/BioNTech zapalenie mięśnia sercowego.

W Izraelu od grudnia 2020 r. do maja 2021 zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób. To 0,0055 proc. W raporcie przedłożonym 1 czerwca tamtejszemu ministerstwu zdrowia naukowcy oszacowali pojawienie się takiego zagrożenia z częstością od 1 na 3 tys. do 1 na 6 tys. młodych mężczyzn w wieku od 16 do 24 lat.

Początkowo nie było pewne, czy fakt zaszczepienia odgrywa w ogóle jakąś rolę w wywoływaniu problemów z sercem, ale izraelski resort zdrowia w opublikowanych we wtorek wynikach badań jednoznacznie stwierdza, że „istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem

 • covid-19
 • Izrael
 • szczepionka na koronawirusa
 • Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Kultura

  Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

  Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

  Janusz Wróblewski
  16.06.2021