Nauka

O gustach się nie dyskutuje

Uroda czy siła – jak działa dobór płciowy

U części gatunków, u których rodzice wspólnie opiekują się potomstwem, samce i samice wyglądają bardzo podobnie. Tak jest z pingwinami cesarskimi. U części gatunków, u których rodzice wspólnie opiekują się potomstwem, samce i samice wyglądają bardzo podobnie. Tak jest z pingwinami cesarskimi. Stefan Christmann / BEW
Dlaczego jedne samce stawiają na siłę, a inne na urodę? Najnowsze badania zmieniają nasz sposób myślenia o tym, jak działa dobór płciowy.
Gust nie podlega dyskusji, bo – na to wygląda – jest jedynie odpryskiem ewolucji. Odpryskiem, na który ani samice rajskich ptaków, ani my, ludzie, możemy nie mieć zbyt wielkiego wpływu.BEW Gust nie podlega dyskusji, bo – na to wygląda – jest jedynie odpryskiem ewolucji. Odpryskiem, na który ani samice rajskich ptaków, ani my, ludzie, możemy nie mieć zbyt wielkiego wpływu.

Naukowcy byli bardzo skonsternowani, gdy kilka miesięcy temu odkryli, że z wnętrza ptaka przypominającego bażanta wydobywają się głosy kilkunastu osobników nienależących do jego gatunku. Zupełnie jakby ten połknął swoich pierzastych kuzynów, ale pozwolił im na jeszcze jeden, ostatni śpiew z wnętrza brzucha. Rzecz była tym dziwniejsza, że odgłosy wydawane przez „połknięte” osobniki nie były pierwszymi lepszymi zawołaniami. Przypominały bardzo szczególny rodzaj dźwięków – wydawanych przez tzw.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "O gustach się nie dyskutuje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021