Jarosława Kaczyńskiego przeraża „Zosiowładysław” i choć jego żarty są nieśmieszne, prezes PiS wyczuwa kulturowy moment. Zmienia się to, w jaki sposób myślimy o płci, a coraz więcej osób nie identyfikuje się ani jako kobieta, ani jako mężczyzna, bo jest jeszcze trzecia opcja – niebinarność.
Doniesienia naukowe z ostatnich lat udzielają znacznie bardziej złożonych niż kiedyś odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki „włączają” i „podtrzymują” płeć biologiczną.
Prof. Marta Figlerowicz o tym, jak się żyje osobie niebinarnej, i o tym, czym się różni tożsamość płciowa od orientacji seksualnej.
Dlaczego jedne samce stawiają na siłę, a inne na urodę? Najnowsze badania zmieniają nasz sposób myślenia o tym, jak działa dobór płciowy.
Rozmówcy są rodzicami 22-letniego Daniela, który jest w trakcie tranzycji. Imiona zostały zmienione.
Transgenderyzm stał się dziś parasolem rozpostartym nad wszystkimi, którzy doświadczają niezgodności pomiędzy obiektywną płcią biologiczną a subiektywną tożsamością płciową – mówi dr n. med. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog i seksuolog.
Dziewczynka czy chłopiec? A co jeśli odpowiedź jest bardziej złożona? Rozmowa z Magdą Rakitą o interpłciowości.
Jaka jest odpowiedź na pytanie, które – jak żadne inne o ludzki mózg – budzi tak gorące emocje.
Sejmowa debata o związkach partnerskich pokazała, że posłowie nie mają pojęcia o podstawach biologii. Zgodnie z naturą, na którą często się powołują, niektóre gatunki mogą mieć nawet i 100 płci.
Choć seksizm w podręcznikach szkolnych oburza, to nie jest ani niczym nowym, ani rzadkim. Zwłaszcza w podręcznikach do szkół podstawowych.