Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Roboty drogowe

Roboty za kierownicą

Pojazdy Cruise (spółka należy do General Motors) przeszły do fazy wdrożenia. Chce je wykorzystywać amerykański gigant handlu detalicznego Walmart. Pojazdy Cruise (spółka należy do General Motors) przeszły do fazy wdrożenia. Chce je wykorzystywać amerykański gigant handlu detalicznego Walmart. MP/GM
Jeszcze pięć lat temu prognozowano, że dziś będziemy jeździć, pływać i latać pojazdami w pełni autonomicznymi. Tymczasem autoroboty, robotostatki, autopociągi czy autonomiczne drony wciąż są w fazie testów i nielicznych wdrożeń. Dlaczego?
Norweski kontenerowiec „Yara Birkeland” o napędzie elektrycznym i pojemności do 120 kontenerów jeszcze czeka na pierwszy autonomiczny rejs.EPA/PAP Norweski kontenerowiec „Yara Birkeland” o napędzie elektrycznym i pojemności do 120 kontenerów jeszcze czeka na pierwszy autonomiczny rejs.

„Przepraszamy – brak paliwa” – takie komunikaty pojawiły się pod koniec września 2021 r. na stacjach benzynowych w Londynie oraz w południowo-wschodniej Anglii. Kierowcy wpadli w panikę i masowo ruszyli tankować, a przynajmniej spróbować napełnić bak. Coś, co wydawało się chwilową przerwą w dostawach, gwałtownie ujawniło nieoczekiwane konsekwencje brexitu.

Wbrew pozorom paliwa było w bród, tylko nie miał kto go dowieźć. Brexit wykluczył z brytyjskiego rynku środkowoeuropejskich kierowców, którzy dotąd się tym zajmowali.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Roboty drogowe"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022