Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Skarby pod bombami

Skarby pod bombami. Rosjan zabytki nie obchodzą

Ruiny starożytnej greckiej kolonii Olbia, znajdującej się u ujścia rzeki Boh. Ruiny starożytnej greckiej kolonii Olbia, znajdującej się u ujścia rzeki Boh. EAST NEWS
Władimir Putin uznaje ukraińskie zabytki za część dziedzictwa historycznego Rosji, co jednak nie powstrzymuje go przed bombardowaniem miejsc, w których się znajdują. Zagrożone zniszczeniami są cenne stanowiska archeologiczne, a grabieżą – zbiory muzealne.
Figura kobiety z czasów kultury Cucuteni-Trypole, V–III tys. p.n.e.Shutterstock Figura kobiety z czasów kultury Cucuteni-Trypole, V–III tys. p.n.e.

W Ukrainie jest tylko pięć obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Ławra Peczerska i Sobór Sofijski w Kijowie, stary Lwów, rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach oraz ruiny antycznego Chersonezu Taurydzkiego na zajętym przez Rosjan Krymie. Gdy spadają bomby, boli myśl, że ucierpią lub zostaną zniszczone związane z historią Polski kościoły i pałace czy Kamieniec Podolski. Jednak Ukraina jest bogata w pozostałości kulturowe mające znaczenie nie tylko dla Ukraińców, Polaków oraz Rosjan, którzy w Rusi Kijowskiej upatrują swoich korzeni, ale również dla dziejów całej Europy.

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Nauka i cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Skarby pod bombami"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >