Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Rosjanie są jacyś inni

Rosjanie są jacyś inni. A może Rosja to osobna cywilizacja?

Rosja coraz agresywniej i bardziej przerażająco manifestuje swoją nieprzystawalność do wzorów cywilizacyjnych świata zachodniego. Rosja coraz agresywniej i bardziej przerażająco manifestuje swoją nieprzystawalność do wzorów cywilizacyjnych świata zachodniego. nikolayev / PantherMedia
Masowe poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla agresji na Ukrainę, a także zachowanie rosyjskich sołdatów na podbitych terenach odnowiły dawne przekonanie, że Rosja i jej ludność stanowią osobny krąg cywilizacyjny.
Jeszcze niedawno zgłaszano nadzieję, że Rosja po upadku Związku Radzieckiego upodobni się do państw europejskich i dołączy do ich cywilizacyjnego kręgu jako kolejna demokracja liberalna.Marcin Bondarowicz Jeszcze niedawno zgłaszano nadzieję, że Rosja po upadku Związku Radzieckiego upodobni się do państw europejskich i dołączy do ich cywilizacyjnego kręgu jako kolejna demokracja liberalna.

Sugestie o podziale świata na odrębne i niekompatybilne kręgi cywilizacyjne ożywały w ostatnich dekadach co najmniej dwukrotnie. Najpierw po niepowodzeniach w zaprowadzaniu liberalnej demokracji na Bliskim Wschodzie, czego usiłowali w Iraku i Afganistanie dokonać Amerykanie wraz z „koalicją chętnych” Europejczyków. Kilkunastoletnie ich wysiłki i poniesione w tym czasie ofiary poszły na darmo, a błyskawiczne zajęcie Kabulu przez talibów po wycofaniu US Army dobitnie ukazało fiasko zabiegów o ustanowienie tam stabilnego systemu liberalno-demokratycznego.

Polityka 23.2022 (3366) z dnia 31.05.2022; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosjanie są jacyś inni"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >