Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Mądrze dbaj o trzmiela swego

Mądrze dbaj o trzmiela swego. Jak uprawiać ogród, by nie szkodzić przyrodzie?

„Pszczół nie obchodzi przecież, skąd dana roślina pochodzi, tylko czy ma pyłek i nektar, który mogą zebrać.” „Pszczół nie obchodzi przecież, skąd dana roślina pochodzi, tylko czy ma pyłek i nektar, który mogą zebrać.” Shutterstock
Rodzime gatunki roślin przynoszą owadom więcej korzyści – w końcu współpracują ze sobą od paru tysięcy lat i przystosowały się do siebie. O ogrodnictwie przyjaznym zwierzętom i ludziom mówi biolog prof. Dave Goulson.
„Niektóre trzmiele charakteryzują się wyjątkowo długimi języczkami. Specjalizują się w pobieraniu nektaru od naparstnic, które mają bardzo głębokie kwiaty.”Shutterstock „Niektóre trzmiele charakteryzują się wyjątkowo długimi języczkami. Specjalizują się w pobieraniu nektaru od naparstnic, które mają bardzo głębokie kwiaty.”

WOJCIECH MIKOŁUSZKO: – Rejony podmiejskie są bardziej przyjazne dla pszczół i innych owadów niż tereny wiejskie – pisze pan w swojej najnowszej książce. To wbrew intuicji.
DAVE GOULSON: – Łowiłem kiedyś owady w południowej Polsce i wiem, że macie tam obszary wiejskie niewiarygodnie bogate przyrodniczo. W Wielkiej Brytanii, większości krajów Europy Zachodniej i Południowej, a zapewne i w wielu rejonach waszego kraju rolnictwo ma dziś charakter przemysłowy.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Mądrze dbaj o trzmiela swego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >