Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

In vitro ex machina

In vitro ex machina? Tu też wkracza sztuczna inteligencja

Otwartą kwestią jest poziom zaufania do decyzji sztucznej inteligencji i pytanie, czy nie wymagamy od niej zbyt wiele? Otwartą kwestią jest poziom zaufania do decyzji sztucznej inteligencji i pytanie, czy nie wymagamy od niej zbyt wiele? Shutterstock
Jak sztuczna inteligencja może zwiększyć szanse sztucznego zapłodnienia? Otwartą kwestią jest poziom zaufania do maszyn i pytanie, czy nie wymagamy od nich zbyt wiele.
W wielu dziedzinach medycyny algorytmy już wspomagają decyzje medyków.Monkey Business Images/PantherMedia W wielu dziedzinach medycyny algorytmy już wspomagają decyzje medyków.

W wielu dziedzinach medycyny algorytmy już wspomagają decyzje medyków. Nie chodzi tylko o pomoc w diagnostyce nowotworów na podstawie obrazu chorej tkanki, ale też zawałów serca, padaczek lub udarów. Czytanie zdjęć lub zapisu fal mózgowych przez maszynę w wielu przypadkach okazuje się szybsze i precyzyjniejsze, niż gdy robią to zmęczeni lekarze.

Dotychczasowy skok technologiczny – który w ostatnich latach unowocześnił wiele dziedzin medycyny, wprowadzając do nich elektroniczne protezy, roboty i wirtualną rzeczywistość – postawił też pytanie, czy da się te technologie wykorzystać również do leczenia bezpłodności. Nadal są one uzależnione w większym stopniu od biologii i tak jak 44 lata temu (gdy na świat przyszło pierwsze dziecko dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu) – przede wszystkim od metryki pacjentek. U 25-letnich kobiet skuteczność metody in vitro sięga 85 proc., ale każde następne pięć lat redukuje ją o 20–25 proc. I nawet najlepsi specjaliści, uzbrojeni w programy komputerowe, nie cofną wskazówek zegara biologicznego.

Kwestia wyboru

– Nowoczesne technologie niewiele nam pomagają w zrozumieniu biologii. Sami najpierw musimy ją zgłębić – mówi prof. Waldemar Kuczyński, jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce lekarzy zajmujących się leczeniem bezpłodności. W 1987 r. pracował w zespole prof. Mariana Szamatowicza w Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i doprowadził do narodzin pierwszego w naszym kraju dziecka z „in vitro”. – Wtedy wiedzieliśmy znacznie mniej o naturalnych procesach, które prowadzą do wytworzenia zarodków i o ich rozwoju w macicy, a z wielu problemów w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy. Lecz nie wszystkie do dzisiaj udało się rozwiązać – przyznaje, odwołując się do doświadczeń zebranych w białostockim Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank, którym kieruje od 25 lat.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "In vitro ex machina"
Reklama