Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Anomalna anomalia

Ocean Indyjski jakby się obraził. Klimat wariuje na całym świecie

Zgodnie z klimatyczną normą deszcze, które przynoszą wiatry wiejące od Oceanu Indyjskiego, powinny pojawiać się w Rogu Afryki dwa razy w roku – wiosną (dłuższe i bardziej obfite) i jesienią. Zgodnie z klimatyczną normą deszcze, które przynoszą wiatry wiejące od Oceanu Indyjskiego, powinny pojawiać się w Rogu Afryki dwa razy w roku – wiosną (dłuższe i bardziej obfite) i jesienią. muratart / Shutterstock
Ocean Indyjski od paru lat zachowuje się tak, jakby obraził się na Afrykę. Za pogodową arytmię odpowiadają potężne siły natury sprowokowane przez człowieka – i zmieniające pogodę na całej Ziemi.
Lech Mazurczyk/Polityka

Róg Afryki, czyli Półwysep Somalijski, oraz sąsiadujące z nim rejony Etiopii i Kenii doświadczają najgorszego od pół wieku kryzysu klimatycznego. Wiosenna pora deszczowa tym razem zawiodła na całej linii: tak suchej nie było od 70 lat. Co gorsza, była już czwartą z kolei właściwie bez deszczu – obfitych opadów nie widziano tu od połowy 2020 r. Jakby tego było mało, w regionie wciąż utrzymują się bardzo wysokie temperatury, które zwiększają parowanie i pozbawiają glebę resztek wody. Z powodu suszy padło już 3,5 mln sztuk bydła, a do połowy tego roku ponad milion ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich rodzinnych stron.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Anomalna anomalia"
Reklama