Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Maciej Stolarski

Maciej Stolarski laureatem Nagród Naukowych POLITYKI 2021

dr hab., prof. nadzw. Maciej Stolarski dr hab., prof. nadzw. Maciej Stolarski Leszek Zych / Polityka
Zajmuje się zjawiskiem zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.

Rocznik 1984. Profesor w Katedrze Diagnozy Psychologicznej i Psychometrii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr hab. Maciej Stolarski zajmuje się zdolnością do mentalnego podróżowania w czasie, jedną z niezwykłych właściwości ludzkiego umysłu. W swoich badaniach koncentruje się na zjawisku zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Opracowany przeze niego wskaźnik odchylenia od owej zrównoważonej perspektywy czasowej stał się najczęściej wykorzystywaną na świecie metodą jej pomiaru. Dr Stolarski wykazał również, że ma ona kluczowe znacznie w kształtowaniu poczucia szczęścia, a także rozwoju zaburzeń psychicznych (np. schizofrenii czy PTSD). Analizował także podłoże perspektyw czasowych, wykazując m.in, że centralną rolę odgrywają tu geny i temperament, zaś kultura i wychowanie, uznawane dotychczas za kluczowe, mają znaczenie drugorzędne.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama