Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Maciej Stolarski

Maciej Stolarski laureatem Nagród Naukowych POLITYKI 2021

dr hab., prof. nadzw. Maciej Stolarski dr hab., prof. nadzw. Maciej Stolarski Leszek Zych / Polityka
Zajmuje się zjawiskiem zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.

Rocznik 1984. Profesor w Katedrze Diagnozy Psychologicznej i Psychometrii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr hab. Maciej Stolarski zajmuje się zdolnością do mentalnego podróżowania w czasie, jedną z niezwykłych właściwości ludzkiego umysłu. W swoich badaniach koncentruje się na zjawisku zrównoważonej perspektywy czasowej, czyli efektywności w poznawczym „przełączaniu się” pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Opracowany przeze niego wskaźnik odchylenia od owej zrównoważonej perspektywy czasowej stał się najczęściej wykorzystywaną na świecie metodą jej pomiaru. Dr Stolarski wykazał również, że ma ona kluczowe znacznie w kształtowaniu poczucia szczęścia, a także rozwoju zaburzeń psychicznych (np. schizofrenii czy PTSD). Analizował także podłoże perspektyw czasowych, wykazując m.in, że centralną rolę odgrywają tu geny i temperament, zaś kultura i wychowanie, uznawane dotychczas za kluczowe, mają znaczenie drugorzędne.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama