Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Maria Kurańska

Dr hab. inż. Maria Kurańska finalistką Nagród Naukowych 2022

Dr hab. inż. Maria Kurańska Dr hab. inż. Maria Kurańska Leszek Zych / Polityka
Dzięki jej badaniom możliwe jest przekształcenie olejów posmażalniczych w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej.

Rocznik 1986. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej.

Prof. Maria Kurańska w swoich badaniach zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii związanych z modyfikacją tworzyw poliuretanowych surowcami pochodzenia naturalnego. Jej praca wymaga podejścia interdyscyplinarnego łączącego inżynierię materiałową, technologię chemiczną i wiedzę z zakresu ochrony środowiska.

Badania prof. Kurańskiej nie tylko poszerzają pole wiedzy – uczona jest autorką licznych publikacji w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych – ale także mają istotne znaczenie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Rozwiązania zaproponowane przez prof. Kurańską umożliwiają przekształcenie odpadów komunalnych – olejów posmażalniczych wytwarzanych w gospodarstwach domowych i gastronomii – w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej, zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Modyfikowane chemicznie oleje posmażalnicze prof. Kurańska stosuje do wytwarzania pianek termoizolacyjnych wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym.

Badawcze i praktyczne osiągnięcia uczonej mają oryginalny i unikatowy charakter, co potwierdzają liczne cytowania jej publikacji, współpraca międzynarodowa, ochrona patentowa jej rozwiązań, a także nagrody i wyróżnienia.

Reklama
Reklama