Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Maria Kurańska

Dr hab. inż. Maria Kurańska finalistką Nagród Naukowych 2022

Dr hab. inż. Maria Kurańska Dr hab. inż. Maria Kurańska Leszek Zych / Polityka
Dzięki jej badaniom możliwe jest przekształcenie olejów posmażalniczych w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej.

Rocznik 1986. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej.

Prof. Maria Kurańska w swoich badaniach zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii związanych z modyfikacją tworzyw poliuretanowych surowcami pochodzenia naturalnego. Jej praca wymaga podejścia interdyscyplinarnego łączącego inżynierię materiałową, technologię chemiczną i wiedzę z zakresu ochrony środowiska.

Badania prof. Kurańskiej nie tylko poszerzają pole wiedzy – uczona jest autorką licznych publikacji w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych – ale także mają istotne znaczenie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Rozwiązania zaproponowane przez prof. Kurańską umożliwiają przekształcenie odpadów komunalnych – olejów posmażalniczych wytwarzanych w gospodarstwach domowych i gastronomii – w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej, zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Modyfikowane chemicznie oleje posmażalnicze prof. Kurańska stosuje do wytwarzania pianek termoizolacyjnych wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym.

Badawcze i praktyczne osiągnięcia uczonej mają oryginalny i unikatowy charakter, co potwierdzają liczne cytowania jej publikacji, współpraca międzynarodowa, ochrona patentowa jej rozwiązań, a także nagrody i wyróżnienia.

Reklama
Reklama