„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Marek Muszyński

Dr Marek Muszyński finalistą Nagród Naukowych 2023

Dr Marek Muszyński Dr Marek Muszyński Leszek Zych / Polityka
Specjalista w dziedzinie psychometrii, nauce o poprawnym budowaniu i stosowaniu narzędzi badawczych.

Rocznik 1987. Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Prowadzi interdyscyplinarne badania na styku psychologii, badań edukacyjnych i socjologii. Zajmuje się psychometrią, nauką o poprawnym budowaniu i stosowaniu narzędzi badawczych, takich jak kwestionariusze i testy. Interesuje się również metodologią pomiaru, a zwłaszcza błędami pomiaru, czynnikami zakłócającymi poprawne zmierzenie danej cechy. Koncentruje się nad sposobami ich eliminowania, zwłaszcza na identyfikacji „zawyżonych” sądów – ludzie przypisują sobie bowiem większe umiejętności niż te rzeczywiste (zazwyczaj nieświadomie), stąd konieczność korygowania ich odpowiedzi.

Jest jednym z niewielu badaczy, którzy wykorzystują do tego paradane – dodatkowe dane z badań prowadzonych na komputerach. Okazuje się bowiem, że np. trajektoria kursora, a także szybkość i kolejność podejmowania decyzji są dobrymi wskaźnikami uważności osób badanych.

Dr Muszyński publikował w wysoko punktowanych czasopismach anglojęzycznych, w 2020 r. uzyskał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską, a wcześniej za najlepszą pracę magisterską z nauk poznawczych na UJ.

Reklama
Reklama