Nagrody Naukowe

Maciej Cieśla

Dr Maciej Cieśla finalistą Nagród Naukowych 2023

Dr Maciej Cieśla Dr Maciej Cieśla Leszek Zych / Polityka
Bada molekularne podłoże przemiany komórek macierzystych w nowotworowe.

Rocznik 1986. Profesor instytutu IMol Polskiej Akademii Nauk.

Dr Maciej Cieśla od ponad dekady stara się zrozumieć molekularne podłoże przemiany komórek macierzystych w nowotworowe. Po to, aby kiedyś móc przywrócić je na właściwe tory i zapobiec rozwojowi choroby. Dlatego jego praca naukowa polega na balansowaniu pomiędzy biologią a medycyną oraz przekładaniu badań podstawowych na szerszy kontekst zdrowia człowieka.

Dr Cieśla studiował biotechnologię oraz medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zarówno w Polsce, jak i za granicą badał fizjologiczne oraz patologiczne funkcjonowanie komórek macierzystych, m.in. układu nerwowego, mięśni szkieletowych oraz krwi i zarodka. Dzięki temu udało mu się wytłumaczyć, w jaki sposób normalne komórki, w szczególności macierzyste, odpowiadają na pojawienie się zmian genetycznych prowadzących do powstania nowotworu. Okazało się, że stoją za tym procesy decydujące o sposobie cięcia i składania fragmentów molekuł kwasu rybonukleinowego (RNA).

Od roku kieruje grupą, która bada, jak komórki macierzyste „wybierają” swój los w czasie przekształcania się w różne typy komórek. Jak sam mówi, jest zafascynowany zrozumieniem, co się dzieje w momentach kryzysowych w życiu komórek.

Reklama
Reklama