Nagrody Naukowe

Michał Dziadek

Dr inż. Michał Dziadek finalistą Nagród Naukowych 2023

Dr inż. Michał Dziadek Dr inż. Michał Dziadek Leszek Zych / Polityka
Stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków na bazie białka mleka i ekstraktów roślinnych.

Rocznik 1989. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Dr inż. Michał Dziadek jest adiunktem w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych, gdzie m.in. skupia się na opracowaniu innowacyjnych materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane jako opatrunki w leczeniu stopy cukrzycowej. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, gdyż często z powodu niegojących się ran i trudnych do leczenia zakażeń prowadzi do amputacji kończyny dolnej.

Dr Dziadek stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków, których głównymi komponentami są tanie i łatwo dostępne białka mleka oraz ekstrakty roślinne. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu terapeutycznego materiały wzbogacane są w boranowe szkła bioaktywne. Składniki te mają szeroką aktywność biologiczną, która świetnie sprawdza się w skracaniu gojenia ran, wspomaga unaczynienie chorych tkanek oraz przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.

Dr Dziadek pracował na uniwersytecie w Lancaster (Materials Science Institute), Erlangen-Nuremberg (Institute of Biomaterials) oraz w Czeskiej Akademii Nauk (Institute of Experimental Medicine). W dorobku ma ponad 40 artykułów opublikowanych w międzynarodowych czasopismach. Jest kierownikiem trzech projektów badawczych i współautorem licznych opracowań dla przemysłu. Uzyskał m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Reklama
Reklama