„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Michał Dziadek

Dr inż. Michał Dziadek finalistą Nagród Naukowych 2023

Dr inż. Michał Dziadek Dr inż. Michał Dziadek Leszek Zych / Polityka
Stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków na bazie białka mleka i ekstraktów roślinnych.

Rocznik 1989. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Dr inż. Michał Dziadek jest adiunktem w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych, gdzie m.in. skupia się na opracowaniu innowacyjnych materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane jako opatrunki w leczeniu stopy cukrzycowej. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, gdyż często z powodu niegojących się ran i trudnych do leczenia zakażeń prowadzi do amputacji kończyny dolnej.

Dr Dziadek stworzył nową technikę wytwarzania ekologicznych bioopatrunków, których głównymi komponentami są tanie i łatwo dostępne białka mleka oraz ekstrakty roślinne. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu terapeutycznego materiały wzbogacane są w boranowe szkła bioaktywne. Składniki te mają szeroką aktywność biologiczną, która świetnie sprawdza się w skracaniu gojenia ran, wspomaga unaczynienie chorych tkanek oraz przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym.

Dr Dziadek pracował na uniwersytecie w Lancaster (Materials Science Institute), Erlangen-Nuremberg (Institute of Biomaterials) oraz w Czeskiej Akademii Nauk (Institute of Experimental Medicine). W dorobku ma ponad 40 artykułów opublikowanych w międzynarodowych czasopismach. Jest kierownikiem trzech projektów badawczych i współautorem licznych opracowań dla przemysłu. Uzyskał m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Reklama
Reklama