Jak Słowacja wyszła na euro

Euro na dobre i złe
Euro nie uchroniło Słowacji przed recesją i przykrymi skutkami kryzysu, ale mało kto w Bratysławie wini za to wspólną walutę. Łączny bilans wychodzi Słowakom na plus.
Aż 90 proc. Słowaków uznało, że przejście na nową walutę odbyło się bez problemów
ISIFA/BEW

Aż 90 proc. Słowaków uznało, że przejście na nową walutę odbyło się bez problemów

Na początku stycznia słowacka korona ostatecznie przeszła do historii. Znikł obowiązek podawania w sklepach podwójnych cen (w euro i w słowackich koronach). Lokalni inspektorzy przez cały rok jeździli po kraju i skrupulatnie pilnowali przestrzegania tego nakazu. Nieposłuszni musieli zapłacić nawet kilkaset euro grzywny, jeśli nie podawali podwójnych cen bądź pomylili się podczas przeliczania. Ale większość Słowaków karnie podporządkowała się nakazowi. Z danych Słowackiej Inspekcji Handlowej wynika, że tylko 2 proc. skontrolowanych punktów usługowych i niespełna 1,5 proc. sklepów naruszyło przepisy. A te miały uspokoić Słowaków obawiających się wzrostu cen w dniu pożegnania z koroną.

Każdy kraj mający wstąpić do strefy przeżywa ten sam niepokój. Wszyscy pamiętają, że wprowadzenie euro dziewięć lat temu do obiegu gotówkowego w Europie Zachodniej zakończyło się socjologiczną katastrofą. Choć ekonomiści i politycy mogą do znudzenia powtarzać, że euro nie spowodowało wzrostu cen, Niemcy, Francuzi czy Włosi w zdecydowanej większości wiedzą swoje. I już zawsze będą nową walutę kojarzyć z większymi wydatkami i oszukańczym zaokrąglaniem cen. Nic zatem dziwnego, że Słowacy postanowili dmuchać na zimne. Podwójne ceny przez pół roku przed przyjęciem euro i cały rok po jego wprowadzeniu nie były zresztą jedynym instrumentem w walce z zapowiadaną drożyzną.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną