Użytkowanie wieczyste gruntów

Wieczysty dopust
Tegoroczne podwyżki opłat za użytkowanie gruntów biją rekordy: w Warszawie sięgają nawet 1800 proc. Ucieczką przed tym haraczem jest tylko uwłaszczenie się na gruncie. Warto się pospieszyć: za 18 miesięcy w wielu miastach może już nie być bonifikat dla wieczystych użytkowników.
Tomasz Stępień/Forum

Trybunał Konstytucyjny orzekł 26 stycznia, że przepisy o obligatoryjnych bonifikatach przy uwłaszczaniu się na gruntach (art. 4 ust. 8 i 9 ustawy z 2005 r. o przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności) są niezgodne z konstytucją. TK uznał, że naruszają prawo własności gmin. Właściciele domów i mieszkań, którzy chcą być także właścicielami działek, na których stoją ich domy (w przypadku mieszkań – ułamków działek) mogą jednak na razie korzystać z niekonstytucyjnych zniżek. Trybunał dał parlamentowi półtora roku na poprawienie przepisów.

Pełnomocnicy miast, które zaskarżyły bonifikaty do Trybunału (Józefowa koło Warszawy, Rudy Śląskiej i Radkowa z powiatu kłodzkiego), mówili głównie o dochodach utraconych z powodu tych zniżek. Józefów wyszacował je na 9 mln zł. Tyle że gdyby nie było bonifikat, mało kto by się uwłaszczał.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną