PORADNIK: PIT przez internet krok po kroku
Choć Ministerstwo Finansów deklaruje, że zrobiło wiele by złożenie elektronicznego zeznania podatkowego było jak najłatwiejsze, to czynność ta wymaga uwagi. Jak przebrnąć procedurę krok po kroku?
Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

1.

W pierwszej kolejności trzeba odwiedzić rządową witrynę www.e-deklaracje.mf.gov.pl, skąd można pobrać darmowy program „e-Deklaracje Desktop”. Aplikacja przeznaczona jest na komputery z systemem Windows, a także mniej popularne w Polsce Mac OS oraz Linux. Do wypełnienia formularza będzie także potrzebne darmowe oprogramowanie Adobe Reader. Jeśli nie ma go na na komputerze użytkownika, program pomoże w jego pobraniu z internetu i instalacji.

2.

Po uruchomieniu programu na ekranie komputera ujrzymy formularz identyczny z tradycyjnym papierowym. Program podpowiada, co powinno znaleźć się w kolejnych rubrykach. Jeśli poświęcimy chwilę czasu na stworzenie profilu użytkownika, raz wprowadzone do formularza dane osobowe - które choćby w najpopularniejszym PIT-37 - podawane są kilka razy, pojawią się we właściwych rubrykach automatycznie.

3.

Nim wyślemy wypełniony formularz, trzeba go uwiarygodnić. Polski fiskus już rok temu zrezygnował z wymogu posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego (patrz tutaj). Rolę podpisu pełni suma przychodu, jaką wpisaliśmy do zeznania podatkowego za ubiegły rok. Zatem do wysłania elektronicznego zeznania będzie potrzebna kopia ubiegłorocznego formularza, którą trzeba odszukać w szufladzie.

4.

Po wypełnieniu formularza, „podpisaniu” go i sprawdzeniu danych można kliknąć przycisk „wyślij”. Po udanej transmisji wyświetlony zostanie komunikat „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”, a system wygeneruje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To jedyne potwierdzenie złożenia elektronicznego zeznania podatkowego, dlatego warto UPO wydrukować lub zapisać zawarte na nim dane. 

5.

UWAGA! Jeżeli chcemy rozliczyć swój podatek przez internet wspólnie z małżonkiem, musimy niestety wcześniej odwiedzić właściwy urząd skarbowy, aby złożyć formularz-informację o takiej formie rozliczenia.

 

CZYTAJ TAKŻE: 

1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA - zachęcamy do przekazania pieniędzy na stypendia dla młodych polskich naukowców. Wszystko o naszej akcji "Zostańcie z nami!"

Jak przekazać 1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA? Informacje znajdziesz tutaj.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną