Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Elektroniczny PIT zyskuje popularność

Rozlicz podatki w sieci

Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Już teraz zeznanie PIT przez Internet wysłało więcej Polaków niż w ubiegłym roku.

Od 1 stycznia do końca marca do systemów Ministerstwa Finansów trafiło już 97 tys. indywidualnych zeznań podatkowych PIT-37 złożonych przez Internet. Oznacza to, że już na miesiąc przed ostatecznym terminem rozliczeń z fiskusem na wypełnienie elektronicznego PIT-a zdecydowało się więcej Polaków, niż w ubiegłym roku. Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów już kilka tygodni temu nie ukrywała pewności, że ubiegłoroczny rekord : 89 tys. internetowych deklaracji podatkowych zostanie pobity.

O to akurat nie było trudno, bowiem w zeszłym roku przez sieć rozliczyło się 0,4 proc. z ok. 20 mln polskich podatników. Tak mała popularność internetowych PIT-ów wynikała z opieszałości resortu finansów. Składanie e-deklaracji umożliwiono eksperymentalnie dopiero w kwietniu, na trzy tygodnie przed ostatecznym terminem rozliczenia (a jego niedotrzymanie grozi karą pieniężną). Dziś urzędnicy MF unikają prognoz, ale nieoficjalnie przyznają, że do końca kwietnia Polacy mogą złożyć nawet ponad 300, może nawet 400 tys. elektronicznych PIT-ów. Jak pokazują bowiem statystyki ministerstwa, trzy czwarte rodaków rozlicza się z fiskusem na ostatnią chwilę, w kwietniu.  

Powodem skokowego wzrostu zainteresowania elektronicznymi zeznaniami jest zniesienie obowiązku posiadania tzw. podpisu elektronicznego. To płatny i niełatwy w użyciu program komputerowy wraz z urządzeniem kodującym. Zestaw podłączony do komputera pozwala wyposażyć pliki w podpis, który w świetle prawa jest równoważny z odręczną sygnaturą. O tym, jak te komplikacje skutecznie zniechęcały Polaków do e-administracji, fiskus przekonał się w 2008 r. Wtedy PIT przez internet rozliczyło zaledwie 419 (!) osób z całej Polski. Rok później Ministerstwo Finansów zdecydowało o zdjęciu elektronicznego kagańca. Na efekty nie trzeba było długo czekać.  - Liczba osób, które skorzystały z możliwości wysłania zeznania przez internet w ciągu zaledwie trzech tygodni, była zaskakująco duża - ocenia Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy w firmie KPMG.

Po zachęcającym eksperymencie z kwietnia 2009 r. MF zdecydowało się na poszerzenie gamy zeznań rozliczanych przez internet. W tym roku można w ten sposób złożyć, oprócz podstawowego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37), także dochody z innych źródeł (PIT-36, 36L), dochody z papierów wartościowych (PIT-38) oraz sprzedaży nieruchomości (PIT-39). Wysyłanie dokumentów możliwe jest technicznie od pierwszego stycznia, choć pracodawcy muszą wręczyć lub wysłać swoim pracownikom PIT-y do końca lutego. - Z naszego punktu widzenia zasadne byłoby przyspieszenie tego terminu, by było więcej czasu na rozliczenia online. Pracodawcy mają odwrotne żądania, chcą odsunięcia terminu dostarczenia pracownikom informacji o dochodach i zapłaconych podatkach - mówi Magdalena Kobos z MF.

Niezależnie od tej różnicy zdań, wygląda na to, że od elektronicznych zeznań podatkowych i cyfrowych wersji oficjalnych dokumentów nie ma już odwrotu. Przekonują się do nich nawet nieskore do zmian giganty, takie jak np. TP. - Około 75 tys. klientów otrzymuje od nas wyłączenie e-faktury. Ta liczba stale rośnie, podobnie jak zaufanie do technologii. Pod tym względem Polacy stopniowo stają się chyba coraz bardziej otwarci - przyznaje Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. Do e-faktur zachęcają również operatorzy telefonii komórkowej, a platforma telewizji cyfrowej N wysyła informacje o płatnościach prosto na ekran telewizora swych abonentów. Taka otwartość na dalsze zmiany przyda się także w Ministerstwie Finansów, gdyż w systemie e-rozliczeń nadal jest co poprawiać. Warto pomyśleć nad zmianą przepisu, który każe małżonkom wypełniającym razem elektronicznego PIT-a złożyć wcześniej oświadczenie o wspólnym rozliczaniu zeznania. Po staremu, na papierze, osobiście lub pocztą.

 

CZYTAJ TAKŻE: Poradnik - jak rozliczyć PIT przez internet - krok po kroku

1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA - zachęcamy do przekazania pieniędzy na stypendia dla młodych polskich naukowców

Wszystko o naszej akcji "Zostańcie z nami!"

Jak przekazać 1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA? Informacje znajdziesz tutaj.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną