Spory o udział państwa w gopodarce

O zawartości państwa w państwie
Zgłoszony przez Jana Krzysztofa Bieleckiego projekt Narodowego Programu Nadzoru Właścicielskiego dla wielu był zaskoczeniem. Czyżby kolejna cudowna przemiana? Tym razem liberała w etatystę.
Aleksander Grad chce przy pomocy państwowego PKO kupić prywatny WBK
Adam Chełstowski/Forum

Aleksander Grad chce przy pomocy państwowego PKO kupić prywatny WBK

Nawet posłowie PiS, zawsze deklarujący niechęć do prywatnego, podczas prezentacji projektu Nadzoru Właścicielskiego autorstwa Jana Krzysztofa Bieleckiego – byłego premiera, prezesa Pekao SA, a obecnie szefa Rady Gospodarczej przy premierze – na forum sejmowej komisji skarbu twierdzili, że to na pewno przedwyborcza przebieranka. Ich zdaniem po 4 lipca były premier wróci do starych poglądów.

Oliwy do ognia dolał minister skarbu Aleksander Grad. Za pośrednictwem kontrolowanego przez państwo PKO BP chce kupić prywatnego konkurenta – Bank Zachodni WBK. To przecież nacjonalizacja! Ale czy BZ WBK, należący do irlandzkiej grupy AIB, jest jeszcze naprawdę prywatny? AIB, podobnie jak inne irlandzkie banki, światowy kryzys finansowy mocno poturbował. Nie było więc rady, wielki bank musiał wyciągnąć do swojego rządu rękę po wsparcie. Teraz, konkretnie do końca roku, musi mu zwrócić 7 mld euro, których – nawet jak sprzeda swój polski bank – najprawdopodobniej nie zgromadzi. Wtedy obecny 25-proc. pakiet państwowy rozrośnie się do pakietu kontrolnego i BZ WBK, jeśli sprzedaż nie doszłaby do skutku, zostanie znacjonalizowany. Tyle że nie przez państwo polskie, ale irlandzkie. A to już mocno zmienia obraz sytuacji. Obecnie w superliberalnej Irlandii większość sektora finansowego jest już państwowa!

Irlandia nie jest wyjątkiem. Kryzys w globalnym świecie finansów dokładnie przetasował karty.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną