Jak być bezpiecznym w bankowej sieci

Cerowanie sieci
Ponad 8 mln Polaków korzysta z usług bankowych przez Internet, ale wielu innych wciąż boi się spróbować. Zagrożeń rzeczywiście nie brakuje. Jednak arsenał środków bezpieczeństwa jest imponujący. Jak z niego korzystać?
Marek Sobczak/Polityka

Bezpłatne prowadzenie konta, najczęściej darmowe przelewy, błyskawiczna kontrola ostatnio wykonanych operacji, poręczne doładowanie telefonu komórkowego – lista zalet bankowości internetowej jest długa. Usługa niegdyś niszowa teraz stała się nieodłącznym elementem oferty każdego banku.

Jednak im więcej pojawia się nowych, niedoświadczonych użytkowników, tym bardziej rosną szanse złodziei, którzy właśnie w sieci chcą okradać swoje ofiary. Obawy o to, czy pieniądze będą bezpieczne, wciąż odstraszają wielu, zwłaszcza starszych klientów, od banku w sieci. Zresztą sama terminologia, opisująca różne rodzaje zagrożeń, może szybko zniechęcić każdego, kto chciałby zapomnieć o coraz wyższych prowizjach za operacje zlecane w okienku.

Uwaga: złodzieje!

Najczęściej zagraża nam phishing (z ang. password fishing – łowienie hasła), czyli próba wyłudzenia danych dotyczących naszego konta. Oszuści przygotowują w tym celu specjalną stronę internetową, łudząco podobną do witryny banku. Ma ona nawet bardzo podobny adres internetowy– zazwyczaj różni się tylko jedną literą bądź innym znakiem. Aby zachęcić do wejścia na taką fałszywą stronę, przestępcy rozsyłają olbrzymie ilości e-maili, słusznie zakładając, że część z nich trafi również do osób, które mają konto w banku będącym przedmiotem ataku. Jeżeli nie zauważymy próby oszustwa i spróbujemy zalogować się na swoje konto na tak podstawionej witrynie, złodzieje poznają nasze hasło i login.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną