TVN: kto przejmie imperium

Rekiny płyną po TVN
Kupnem telewizji TVN zainteresowanych jest kilku wielkich graczy światowych. Nowy właściciel grupy TVN może szybko zmienić nasz krajobraz polityczno-medialny.
Łukasz Wejchert jeszcze studiował w Irlandii, gdy ojciec tworzył telewizję. Potem też nie od razu widział się w ITI.
Kacper Pempel/Reporter

Łukasz Wejchert jeszcze studiował w Irlandii, gdy ojciec tworzył telewizję. Potem też nie od razu widział się w ITI.

Jarosław Kaczyński twierdzi, że TVN jest antypisowska. Członkowie tej partii kilka razy próbowali nawet stację bojkotować i nie przyjmowali zaproszeń. Bojkot jednak nie trwał długo. Nie da się odgrywać znaczącej roli w polskiej polityce i nie pokazywać w „Faktach” czy TVN24. W stacji mówi się, że jak kogoś przez tydzień nie zapraszają do TVN24, to sam dzwoni i pyta, czy może przyjść.

Mariusz Walter, gdy wspólnie z Janem Wejchertem zakładał ITI (holding stał się potem właścicielem TVN, która w 1997 r. dostała koncesję regionalną), dobrze wiedział, jak władza potrafi mieszać się do telewizji. Był przecież szefem Studia 2 w TVP za Macieja Szczepańskiego, głównego ideologa propagandy sukcesu Edwarda Gierka. Jego marzeniem było robić telewizję, do której władza się nie wtrąca. Dzięki Janowi Wejchertowi, a wkrótce potem Szwajcarowi Bruno Valsangiacomo, mógł je realizować już w nowej, kapitalistycznej Polsce. Podział ról był taki, że tamci dwaj zarabiali pieniądze, a Walter je wydawał.

Zarówno ja, jak i zespół, chcieliśmy robić telewizję bardziej ambitną, zbyt ambitną – wspomina dziś Mariusz Walter. – To oznaczało kłopoty z zaadaptowaniem się do wymagań widzów.

A ci szybko przywołali właścicieli stacji do porządku. Drogi sprzęt na najwyższym światowym poziomie i imponującą siedzibę ITI wybudował za pożyczone pieniądze.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną