„PPF chce kupić największą polską stację telewizyjną. Polacy mają powody do obaw” – donosi czeski tygodnik „Respekt”. Skąd się wziął i jakie ma ambicje wielki koncern Renaty Kellnerowej, najbogatszej Czeszki?
Donald Tusk spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim; rząd o przyszłości TVN i Polsatu; koniec kiosków Ruchu; elektorzy wybierają Trumpa; IPN zwalnia z pracy niewygodnego historyka.
Rząd Donalda Tuska zdecydował w środę, że telewizje TVN i Polsat, spółki telekomunikacyjne takie jak Cyfrowy Polsat, P4 i T-Mobile oraz przedsiębiorstwo technologiczne WB Electronics zostaną wpisane na listę podmiotów strategicznych. Tu zmiany właścicielskie wymagają zgody rządu.
TVN i Polsat trafią na listę podmiotów strategicznych; neosędziowie uwzględnili skargę PiS na decyzję PKW ws. sprawozdania wyborczego; Kaczyński zeznawał w prokuraturze; Orlen zatrzymał Olefiny III; FIFA wybrała gospodarzy mundialu 2030 i 2034.
Drugi dekret Bieruta, nowe „lex TVN”, nielegalny ruch rządu? W mediach zawrzało. Ale premier wie, że wpisanie TVN i Polsatu na listę spółek strategicznych to jedyne logiczne posunięcie. Sprawy przejęcia TVN nie można odpuścić. Jest zbyt ważnym elementem polskiego ładu medialnego, by oddać tę stację byle komu.
Teoria o skoku PiS na TVN oparta jest na tradycyjnym wątku „Budapesztu w Warszawie” jako marzeniu partii Kaczyńskiego. Ale czy jest wiarygodna, skoro partia zaciska pasa i groszem nie śmierdzi? W „pomysł węgierski” uwierzyć jeszcze trudniej.
Nowa definicja gwałtu; szef KRRiT karze TVN; ważna uchwała Sejmu w sprawie Trybunału Julii Przyłębskiej; rządząca koalicja starła się o aborcję; ruszył turniej tenisa w Indian Wells.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nawet jeśli prąd w domach mieszkańców Bogatyni faktycznie zaniknął wskutek awarii i wiatru, to reakcja na to zdarzenie pokazuje społeczne napięcie i skalę zaniku zaufania do władzy PiS.
Wychodzi na to, że w kwestiach aborcji (i nie tylko) ludzie Szymczyka i funkcjonariusze Ziobry idą ręka w rękę, a mówiąc bardziej obrazowo: paralizator w granatnik.