Rynek

Mity myta

System viaTOLL po miesiącu - jak działa

Kierowcy ciężarówek omijają bramki systemu płatności viaTOLL - zjeżdżają na drogi lokalne, niszcząc je przy okazji. Kierowcy ciężarówek omijają bramki systemu płatności viaTOLL - zjeżdżają na drogi lokalne, niszcząc je przy okazji. Wojciech Strozyk/REPORTER / Reporter
Pierwszy miesiąc funkcjonowania viaTOLL – systemu elektronicznego poboru opłat od samochodów ciężarowych – można opisać znaną sentencją: miało być dobrze, a wyszło jak zawsze.

Chodziło o sprawne zbieranie należności od przewoźników za faktycznie przejechane kilometry autostrad, dróg ekspresowych i najważniejszych dróg krajowych. Na razie viaTOLL obejmuje 1,5 tys. km tras. System uruchomiono jednak z opóźnieniem, działa zawodnie, a na dodatek doprowadził do bałaganu na drogach i masy konfliktów. Przewoźnicy uciekają z dróg przeznaczonych do ruchu ciężkiego na równoległe, do tego nieprzystosowane, na których opłaty nie są pobierane. Drogi są niszczone, mieszkańcy miejscowości, do których wróciły tiry, grożą protestami.

Najgłośniej protestują jednak koncesjonariusze prowadzący płatne autostrady – Stalexport Autostrada Małopolska (A4 Kraków–Katowice) i Autostrada Wielkopolska (A2 Nowy Tomyśl–Konin). Na tych trasach system viaTOLL obejmuje też drogi równoległe, ale jeszcze nie działa (np. na DK 92), są też spore różnice wysokości opłat, co zniechęca do autostrad. Wynika to między innymi z faktu, że państwo pobierając e-myto nie musi naliczać podatku VAT, a koncesjonariusz musi. Koncesjonariusze oburzają się też, że resort infrastruktury przyprawia im gębę przekonując, że zawyżają opłaty za przejazd. Piętnował ich niedawno w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. Tymczasem w oficjalnych dokumentach resort przyznaje, że stawki viaTOLL na drogach publicznych zostały ustalone na poziomie 38 proc. kosztów związanych z ruchem ciężarowym. Oznacza to, że do każdej ciężarówki budżet musi dopłacić brakujące 62 proc. kosztów. My nie mamy z czego dopłacać – przekonują koncesjonariusze.

Polityka 32.2011 (2819) z dnia 02.08.2011; Flesz. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Mity myta"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną