Miało zaboleć i zabolało. Wszystkich. Raport Millera na temat katastrofy smoleńskiej okazał się rzetelny, powściągliwy, wyzbyty jakichkolwiek ocen politycznych i nieoszczędzający nikogo. Czy mówi całą prawdę o przyczynach katastrofy?
Co czeka następcę ministra Klicha - Tomasza Siemoniaka?
Dobrze, że PO walczy z nepotyzmem, choć nie zawsze robi to konsekwentnie.
Głośne orzeczenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazujące Naczelnej Radzie Lekarskiej nakładania sankcji na lekarzy wypisujących na receptach środki homeopatyczne ma drugie dno.
Ameryka cofnęła się znad przepaści. W poniedziałek Kongres USA podniósł limit długu publicznego o 2,4 bln dol. w zamian za cięcia budżetowe na kwotę 2,8 bln dol. w ciągu nadchodzącej dekady.
Dlaczego polska telewizja ma współpracować z syryjskim reżimem?
Pierwszy miesiąc funkcjonowania viaTOLL – systemu elektronicznego poboru opłat od samochodów ciężarowych – można opisać znaną sentencją: miało być dobrze, a wyszło jak zawsze.
Trzej 30-latkowie w roli rzeczników klubów parlamentarnych mieli wiele okazji, aby zaistnieć w partii i opinii publicznej. Adam Hofman (PiS) i Tomasz Kalita (SLD) wykorzystali to perfekcyjnie, a Krzysztof Tyszkiewicz (PO) przegrał na całej linii.
Polacy, jak wynika z badań, czują się coraz bardziej zadowoleni. Politycy jednak – co ciekawe, nie tylko opozycyjni – mówią im, że niesłusznie, że Polska pogrąża się coraz bardziej w nieszczęściach i klęskach.
Rafał Pankowski, socjolog, o tym, jak radykalizm przenika do oficjalnego, publicznego życia, o reakcji polskiej prawicy na zbrodnię Breivika i o tym, czy zagraża nam nowy terroryzm ze strony europejskich ksenofobów.
Czytelnik zadający sobie pytanie, skąd my – dziennikarze – to wszystko wiemy, zdziwiłby się naszą odpowiedzią. Coraz częściej nie wiemy, skąd wiemy.
Wyrokiem Trybunału powrócą spoty wyborcze. Kto je wymyśla, kto i co w nich gra i ile to kosztuje?
Zwierzęta leczy się dziś i traktuje niemal jak ludzi. To jedna strona polskiej weterynarii. Druga – to maksymalna eksploatacja zwierząt. Czy weterynarz to wciąż jeden zawód?
Przebieranie się za motyla podczas procesji Bożego Ciała nie jest przestępstwem, uznała łódzka prokuratura. Ale to nie koniec kłopotów tamtejszych artystów z wymiarem sprawiedliwości.
W ciągu najbliższych dwóch–trzech lat czeka Polskę kryzys energetyczny. Tego uniknąć się nie da, ale jest kilka pomysłów na złagodzenie jego skutków.
Na kłopotach PKP postanowili zarobić konkurenci. Właściciele busów, liczne PKS, a ostatnio także PolskiBus i Eurolot zachęcają do porzucenia pociągu. Czy w sierpniu czeka nas wielki strajk na kolei?
Norwegowie – po ataku zbrodniarza nowych czasów – zaczęli twardą publiczną dyskusję. Co zrobić, żeby Norwegia nadal była Norwegią.
Po dekadzie rządów Władimira Putina Rosja jest coraz bardziej rozwarstwiona ekonomicznie. Ponad połowa społeczeństwa to specyficzna klasa poniżej średniej z nikłymi szansami na awans.
Ogłoszona w lipcu niepodległość Sudanu Południowego narodziła się po wieloletnich i krwawych wojnach domowych. Potrzeba wielu lat i kosztownego wsparcia innych narodów, by nowe państwo dojrzało do samodzielności.
Zdobyli Paryż, Sewillę i Pizę. Niewykluczone, że Mieszko I był wikingiem, który podbił ziemie Polan.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Richard Feynman = geniusz. Wiadomo. Ale jak wyjść poza sztampę anegdot? Konferencja poświęcona temu legendarnemu fizykowi, pełna edycja jego słynnych wykładów, a zwłaszcza nowa biografia nieco w tym pomagają.
Opinie psychiatrów, że Anders Breivik, zabójca z norweskiej wyspy Utoya, raczej nie jest psychopatą, budzą niedowierzanie. Nikt inny nie mógłby czegoś takiego dokonać – myślimy. Otóż mógłby.
Ogląda się nieźle, szkoda tylko, że scenariusz jest tak nieziemsko schematyczny i infantylny.
Wyprawa rozklekotanym busikiem w głąb wynędzniałego kraju.
Powołany do życia przez polskiego laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka festiwal ma szczytne ambicje.
Dużo nowości, a po stronie krajowych twórców odnotujmy nowe komiksowe podejście do „Wiedźmina”. Oto nasz subiektywny wybór tego, co warto obejrzeć (i przeczytać!) tego lata.
Autor rozmawia z bardzo różnymi osobami – muzykami, fanami, organizatorami festiwalu w Jarocinie.
Powieści Jergovicia przywodzą na myśl literaturę oralną.
Tym razem Nowak ze sporą grupą kolegów prowadzą śledztwa w sprawie zabójstw dwóch obcokrajowców.
Spojrzenie na świat z różnorodnych perspektyw kulturowych dostarcza odbiorcy doskonałego materiału do refleksji.
Kolejna podróż muzyczna w stronę nieco spranych wspomnień z lat 80.?
To co jest przebojem wakacji? – zaskoczyli mnie koledzy w pracy. Właśnie to!
Płyta w całości nie tworzy opowieści tak sugestywnej, wciągającej jak choćby „mówione” płyty Laurie Anderson.
Co ma wspólnego „Dług” Krzysztofa Krauzego z wchodzącym właśnie na ekrany „Kretem” Rafaela Lewandowskiego? W obydwu filmach, i jeszcze w paru innych z ostatnich sezonów, zabijają ci, którzy czują, że są słabsi.
Wreszcie przodujemy w kulturalnej konkurencji, której znaczenie ciągle rośnie. Mamy najlepsze festiwale muzyczne. Na razie pod względem stosunku jakości do ceny.
Twarze starych ludzi, w kolorze, powiększeniu, spoglądają z drewnianych rusztowań.
Marian Dziędziel, 64 lata, do niedawna niezawodny w drugim bądź trzecim planie, ostatnio gra główne role i jest najbardziej zapracowanym polskim aktorem. W sierpniu zobaczymy dwa filmy z jego udziałem, kolejnych pięć czeka na premierę.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Od z górą 20 lat wszelkim moim peregrynacjom towarzyszy myśl przewodnia – że ziemia, nawet jeśli już definitywnie przestała być płaska, wciąż pozostaje ciekawsza od spodu. I gdziekolwiek mnie wywieje, szukam dziury w całym.
Artyści wylansowali modę na wyspę Bali i greckie archipelagi. Dziś widać, że zbyt skutecznie.
W polskim Kościele wciąż trwa spór, czy kobiety powinny służyć do mszy. Tymczasem w Boguszycach pod Opolem służą ministrantki.
Rafał Gręźlikowski zdobył ponad 50 pucharów i sto medali w kilku dyscyplinach sportowych. Nie sądził, że uda mu się tyle osiągnąć. Nie wtedy, kiedy stracił nogę.
W okresie przedwyborczym PiS wzmaga czujność i tropi nieprawidłowości.
Czy oni nas traktują jak ludzi, czy jak bydło? – usłyszałem niedawno w tłumie pasażerów wychodzących na ulicę Kijowską z remontowanego właśnie dworca Warszawa Wschodnia.
Gorańska flaga: obramowana czernią zielona płachta, z której lewego dolnego rogu wysypują się w bezładzie symbole Palestyny, Nilu, półksiężyca, młotka, ołówka. Jest jeszcze imię Allaha.