Skąd media biorą informacje

Skąd się bierze news?
Czytelnik zadający sobie pytanie, skąd my – dziennikarze – to wszystko wiemy, zdziwiłby się naszą odpowiedzią. Coraz częściej nie wiemy, skąd wiemy.
Fotoreporter Przemysław Stoppa zaczajony na plaży w Międzyzdrojach.
Leszek Zych/Polityka

Fotoreporter Przemysław Stoppa zaczajony na plaży w Międzyzdrojach.

Podsłuchy, przekupstwo, szantaż – sposoby zdobywania informacji przez brytyjski tabloid należący do Ruperta Murdocha wzbudziły święte oburzenie na całym świecie. W Polsce wszyscy zainteresowani zgodnie uznali, że takiego problemu u nas nie ma. Nie dodali, że jest inny. Kto wie, czy nie większy. Szybko słabnące (czytaj biedniejące) media coraz rzadziej są w stanie samodzielnie odkryć jakąś aferę, wskazać nieprawidłowości.

Wiedza pracowicie gromadzona i po wielokroć sprawdzana, wychodzona – jak to się mówi w dziennikarskim żargonie – w sferach urzędniczych, politycznych, artystycznych, policyjnych, gdzie na zaufanie informatorów pracuje się latami, to raczej dziś chlubny wyjątek niż reguła. Bo po pierwsze, na taki rzemieślniczy mozół (czyli na opłacanie ryzyka, że dziennikarz straci czas) redakcje coraz częściej nie mają pieniędzy. Po drugie, news, który nie jest newsem sensacyjnym, przyciągającym natychmiast wszystkie kamery i mikrofony, nie jest dziś żadnym newsem.

Te kilka wiadomości, które uda się znaleźć danego dnia, siłą rzeczy zaczynają żyć w zamkniętym obiegu. News wrzucony do jednego medium przetacza się przez wszystkie inne – od Internetu, przez radiowe serwisy, telewizyjne wiadomości, po poranne gazety i tygodniki. Albo na odwrót. Media zaczęły się wzajemnie kanibalizować, zbiorowo goniąc za tymi samymi bohaterami i wydarzeniami.

Skąd te newsy się biorą?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną