Festiwale muzyczne: polskie znaczy najlepsze

Złoto z błota
Wreszcie przodujemy w kulturalnej konkurencji, której znaczenie ciągle rośnie. Mamy najlepsze festiwale muzyczne. Na razie pod względem stosunku jakości do ceny.
Błotna kąpiel podczas jednej z edycji polskiego Przystanku Woodstock
Jacek Szydłowski/Dziennik Wschodni/Forum

Błotna kąpiel podczas jednej z edycji polskiego Przystanku Woodstock

Grubo ponad pół miliona ludzi przyjedzie w tym roku na polskie festiwale muzyczne – i to tylko te ze ścisłej czołówki. Jeśli uwzględnić wszystkie duże tematyczne imprezy z muzyką elektroniczną, reggae, bluesem czy rockiem gotyckim – można będzie do tego dopisać jeszcze kolejne sto tysięcy. Sam tylko darmowy Przystanek Woodstock przyciąga – według szacunków policji – nawet do 400 tys. widzów. Ale i organizatorzy biletowanych imprez muzycznych dziwią się, że Polska z kraju omijanego przez festiwalowe szaleństwo nagle stała się jego centrum.

10 lat temu darmowy Przystanek zbierał mniej niż połowę dzisiejszej publiczności, a większości biletowanych imprez w ogóle nie było. Pisało się o tym, że przyzwyczajeni do darmowych imprez organizowanych przez sponsorów i duże stacje radiowe słuchacze nie są zainteresowani płaceniem za koncerty. Odwołano festiwal w Jarocinie i wydawało się, że impreza nigdy się już nie podźwignie. Tymczasem w tym roku, po raz drugi z rzędu, sprzedano na nią komplet karnetów.

Open’er rozpoczynał swoją historię w Warszawie dość marną frekwencją publiczności, za to olbrzymim zainteresowaniem stołecznej policji, która hasło „festiwal” uznała w pierwszym rzędzie za okazję do przeprowadzenia narkotykowej obławy. Dziś, już w Gdyni, impreza ta jest światową marką, ma pewną pozycję, publiczność rzędu 80 tys.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną