Ograniczenia szybkiego Internetu. Będzie drożej?

Internet szuka pieniędzy
Internet przyzwyczaił nas do tego, że dostajemy coraz więcej, najczęściej za darmo. Sieć trzeba jednak utrzymywać i rozbudowywać. Ktoś musi za to zapłacić. Tylko kto?
W Polsce największe programy inwestycji w sieć prowadzone są albo za pieniądze UE, albo wymuszane na operatorach przez szefową Urzędu Komunikacji Elektronicznej metodą administracyjnego kija i marchewki.
Julian Stratenschulte/PAP

W Polsce największe programy inwestycji w sieć prowadzone są albo za pieniądze UE, albo wymuszane na operatorach przez szefową Urzędu Komunikacji Elektronicznej metodą administracyjnego kija i marchewki.

Na zakończonych niedawno berlińskich międzynarodowych targach elektroniki użytkowej IFA firmy z całego świata chwaliły się osiągnięciami. Koncern T-Mobile reklamował się hasłem „wszystko wszędzie”, bo dzięki Internetowi, gdziekolwiek jesteśmy, możemy pozostawać w kontakcie z  rodziną, znajomymi, swoim bankiem, robić zakupy, korzystać z informacji, przesyłać zdjęcia, bawić się, a nawet sterować poszczególnymi urządzeniami w domu.

Na setkach stoisk królowały najnowsze inteligentne telefony z dostępem do Internetu, czyli smartfony, robiące karierę tablety, e-książki, laptopy i wiele innych urządzeń opartych na internetowej technologii IP, czyli pakietowej transmisji danych. Dziennikarze wszystko notowali, fotografowali, filmowali, a  potem biegli do biura prasowego, by swoje korespondencje jak najszybciej przesłać do redakcji, umieścić na stronach internetowych, blogach, na Facebooku czy Twitterze. I tu zaczynał się dramat, bo przeciążona lokalna sieć nie radziła sobie z nadmiarem danych – tekstów, zdjęć, filmów. Wszystko ślimaczyło się niemiłosiernie, wywołując irytację, bo kiedy sieć siada, cuda współczesnej elektroniki tracą sens.

Ta sytuacja dobrze jednak pokazuje, że w Internecie robi się tłoczno. Powstają kolejne urządzenia wykorzystujące nowoczesną technologię telekomunikacyjną, rodzą się kolejne usługi, tysiące firm przenoszą swą aktywność do Internetu, lawinowo rośnie liczba jego użytkowników.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną