Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Andrzej Jakubiak zostanie nowym szefem KNF

Siedziba KNF w Warszawie. Siedziba KNF w Warszawie. Włodzimierz Wasyluk / Reporter
Jak dowiedziała się POLITYKA, nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego zostanie Andrzej Jakubiak, obecnie jeden z czterech wiceprezydentów Warszawy.

Komisja Nadzoru Finansowego to urząd państwowy, pilnujący porządku i bezpieczeństwa w sektorze finansowym, sprawując nadzór m.in. nad branżą bankową i funduszami inwestycyjnymi. KNF kieruje dziś jej przewodniczący Stanisław Kluza, choć jego pięcioletnia kadencja skończyła się 29 września. Przewodniczącego Komisji powołuje premier, niepotrzebna jest zgoda parlamentu.

52-letni Andrzej Jakubiak ostatnie pięć lat spędził w warszawskim Ratuszu, gdzie odpowiada m.in. za nieruchomości i politykę lokalową. Po wygranych wyborach w 2010 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zmieniła żadnego ze swoich zastępców. W 2008 r. Jakubiakowi udało się, po długich bojach z radnymi, przeprowadzić reformę czynszów komunalnych. A rok później był odpowiedzialny za rozwiązanie problemu Kupieckich Domów Towarowych, gdzie handlarze nie chcieli - mimo nakazu eksmisji - opuścić placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Skończyło się starciami z firmą ochroniarską wynajętą przez miasto, ale władze stolicy dopięły swego i latem 2009 r. protestujących ostatecznie usunęły.

Jednak choć ostatnie lata przyszły szef KNF spędził poza sferą finansową, może się i tak pochwalić w tej dziedzinie olbrzymim doświadczeniem. Pod koniec 2006 r. do Ratusza nowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ściągnęła go bowiem z Narodowego Banku Polskiego, w którym pracował na różnych stanowiskach (aż piętnaście lat). Pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego i dyrektora Departamentu Prawnego. A od 1998 r. aż do końca pracy w NBP należał do zarządu naszego banku centralnego. Zanim przyszedł do NBP, był zatrudniony przez dziesięć lat w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Trafił tam zaraz po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim w 1982 r.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną