Czy nowoczesne technologie zawojują świat w 2012 r.?

10 technotrendów
Co będzie się działo w świecie komputerów, oprogramowania, urządzeń mobilnych i sieci, czyli w jednej z najbardziej dynamicznych branż gospodarki?
Powszechnie znane jest powiedzenie, że „jeśli nie ma czegoś w Google, to znaczy, że nie istnieje”.
private miguev/Flickr CC by SA

Powszechnie znane jest powiedzenie, że „jeśli nie ma czegoś w Google, to znaczy, że nie istnieje”.

1 Pojedynki gigantów

Największa internetowa wyszukiwarka Google zmieniła w 2011 r. prezesa – wieloletni dyrektor generalny, człowiek korporacji Eric Schmidt został zastąpiony przez młodego wynalazcę, jednego z założycieli firmy, Larry’ego Page’a. Nieoficjalna wersja głosi, że Schmidt tak bardzo zajął się tabelkami wydajności, że nie zauważył, jak pod bokiem wyrósł groźny rywal w postaci Facebooka. Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga przyciągnął już 800 mln stałych użytkowników, z których 80 proc. wchodzi na swój profil codziennie! I choć wciąż „jeśli nie ma czegoś w Google, to znaczy, że nie istnieje”, to właśnie na Facebooku ludzie siedzą całymi godzinami, dopieszczając swe społeczne relacje. Teraz Larry Page chce nadrabiać straty, a pierwszym krokiem jest uruchomiona kilka miesięcy temu usługa Google+, która pozwala w łatwy sposób tworzyć kręgi bliższych i dalszych znajomych, aby dzielić się z nimi informacjami znalezionymi w sieci.

Ale nawet jeśli Google przespał narodziny mediów społecznościowych, to inwestycja w system operacyjny Android zwraca mu się teraz z nawiązką. Dziś większość mobilnych urządzeń, w tym smartfony i tablety, wykorzystuje system spod znaku sympatycznego zielonego robocika. Jak przewiduje firma analityczna Gartner, przy takim tempie przyrostu liczby urządzeń mobilnych rok 2012 będzie ostatecznym kresem dominacji komputerów PC oraz firmy Microsoft, producenta Windows (której udział w rynku systemów operacyjnych spada, zbliżając się do progu 50 proc.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną