Lokatorzy łączcie się!

Ciężki czynsz
Lokatorzy sprywatyzowanych kamienic skarżą się, że nikt nie interesuje się ich losem. Poza anarchistami i squattersami.
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zaprasza na porady prawne i comiesięczne spotkania do squatu Syrena, na ul. Wilczą 30.
Jacek Łagowski/Agencja Gazeta

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zaprasza na porady prawne i comiesięczne spotkania do squatu Syrena, na ul. Wilczą 30.

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zaprasza na porady prawne i comiesięczne spotkania do squatu Syrena, na ul. Wilczą 30. – Na wynajem lokalu nas nie stać, a kolektyw Syreny wspiera działania organizacji lokatorskich – mówi Piotr Ciszewski, prezes WSL. Squattersi zajęli na dziko (według ich określenia – uspołecznili) skrajnie zniszczoną, pustą kamienicę, którą miasto sprzedało deweloperowi. Od ponad roku zrujnowany dom jest częściowo squatem mieszkaniowym. Sporo się tu także dzieje: organizowane są pokazy filmów, próby teatrów ulicznych, odczyty, kursy szycia i dziergania. Ludzie z Syreny, w ramach sojuszu, chodzą również na demonstracje lokatorskie. W tym roku m.in. z transparentem „2012 skłotów na Euro 2012”.

Zaczynaliśmy w 2006 r. od zera. Teraz na naszych spotkaniach jest pełna sala – twierdzi Ciszewski. Stowarzyszenie, założone przez młodych działaczy Lewicowej Alternatywy i emerytów wypędzanych ze zwróconych spadkobiercom domów, jest niewielkie, ale coraz bardziej głośne. Jedną z jego założycielek była emerytka Jolanta Brzeska, lokatorka zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Nabielaka. W marcu 2011 r. jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim. Okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione, ale lokatorzy wiedzą swoje. „Wszystkich nas nie spalicie” – głoszą transparenty na manifestacjach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną