Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Tak się nie gra

Zawieszenie prezesa GPW z faraonem w tle

W piątek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wybuchł granat w postaci zawieszenia jej prezesa, Ludwika Sobolewskiego. Zarzuty jakie postawiła mu Rada Giełdy mają charakter etyczny.

Zawieszenie to zresztą tylko początek kłopotów prezesa, bo jednocześnie wpłynął wniosek od głównego akcjonariusza, którym jest Ministerstwo Skarbu Państwa, o pilne zwołanie WZA z jednopunktowym porządkiem obrad: zmiany w składzie zarządu.

Poszło o ujawnione w październiku przez „Puls Biznesu” próby zainteresowania spółek notowanych na rynku NewConnect finansowaniem produkcji filmowej. Konkretnie chodziło o film „Klątwa faraona”,  w którym miała wystąpić partnerka życiowa prezesa GPW. Oferty rozsyłał, posługując się służbowym adresem mailowym, pracownik giełdy odpowiedzialny za nadzór nad spółkami rynku NewConnect.  Adresaci, zwłaszcza ci niezainteresowani, mieli prawo czuć w tej sytuacji duży dyskomfort, nawet presję. I pewnie w wielu przypadkach tak było.

Na szczęście Rada Giełdy zrobiła dokładnie to co powinna. Ruszył audyt wewnętrzny, a firma doradcza PriceWaterhouseCoopers (PWC) dostała zadanie przyjrzenia się wydatkom spółki. Ustalono, że GPW sama nie zaangażowała się w finansowanie filmowego przedsięwzięcia, nie stwierdzono też przypadków wywierania bezpośrednich nacisków na spółki NC. Mówiąc wprost dla prokuratora żadnej roboty nie znaleziono. Niestety, przedstawione wyżej fakty jednak się potwierdziły. Dla wizerunku GPW to ciężki cios, którego nikt się nie spodziewał.

Każda giełda to przecież przede wszystkim instytucja zaufania publicznego. Jej szefowie, jak żona cezara, muszą być poza wszelkim podejrzeniem.  Powinni świecić przykładem, być wzorem dla innych, zasady prowadzenia odpowiedzialnego biznesu recytować obudzeni w środku nocy. Nie może być nawet cienia podejrzeń, że działają w swoim lub czyimś interesie. Tu wygląda na to, że takiej pewności nie było.

Do tej pory Ludwik Sobolewski miał opinię twardego menedżera, dobrego finansisty, który sprawnie wprowadził samą GPW na parkiet i robił wszystko, żeby nie dała się kryzysowi. Teraz wszystkie te przymioty przysłoniła afera filmowa z giełdą w tle. Ciekawe kto posprząta ten bałagan?

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną