Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nieekologiczne bio

Biopaliwa – wielka wpadka Europy

W Brukseli zaprezentowano raport, z którego wynika, że zmuszanie Europejczyków do wspierania biopaliw jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Międzynarodowy Instytut na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IISD) wyliczył, że tylko w 2011 r. pomoc do ich produkcji wynosiła 10 mld euro. Dzięki tym pieniądzom udział bio w całym rynku paliw wyniósł około 4,5 proc., w Polsce jest nawet wyższy. Gdyby UE chciała nadal realizować założony przed laty cel, by do 2020 r. wskaźnik ten osiągnął 8,6 proc., podatnicy musieliby wyłożyć kolejne 28,8- 33,1 mld euro. Tylko po co?

Biopaliwa nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Nie pomagają zahamować ocieplenia klimatu, bo powodują jeszcze wyższą emisję dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa. Windują ceny żywności, ponieważ  o pszenicę, kukurydzę czy trzcinę cukrową i olej konkurują z ludźmi także maszyny. Płacimy więc za to, że sami sobie szkodzimy.

Autorzy raportu twierdzą, że jeśli Unia nie zmieni dotychczasowej polityki wspierania biopaliw, którą usilnie forsuje lobby rolnicze, to w 2020 r. emisja gazów cieplarnianych będzie większa aż o 31-35 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Biodiesel i bioetanol zatrują nam powietrze bardziej, niż  29 mln dodatkowych samochodów, napędzanych tradycyjnym paliwem.

O tym, że usilne forsowanie biopaliw okazało się największą wpadką nowoczesnej Europy, wiemy od dawna. Niestety, Unia Europejska jest jak ogromny transatlantyk. Zanim zmieni kurs, musi zatoczyć wielkie koło. Bardzo kosztowne dla podatników.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną