Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Nieekologiczne bio

Biopaliwa – wielka wpadka Europy

W Brukseli zaprezentowano raport, z którego wynika, że zmuszanie Europejczyków do wspierania biopaliw jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Międzynarodowy Instytut na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IISD) wyliczył, że tylko w 2011 r. pomoc do ich produkcji wynosiła 10 mld euro. Dzięki tym pieniądzom udział bio w całym rynku paliw wyniósł około 4,5 proc., w Polsce jest nawet wyższy. Gdyby UE chciała nadal realizować założony przed laty cel, by do 2020 r. wskaźnik ten osiągnął 8,6 proc., podatnicy musieliby wyłożyć kolejne 28,8- 33,1 mld euro. Tylko po co?

Biopaliwa nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Nie pomagają zahamować ocieplenia klimatu, bo powodują jeszcze wyższą emisję dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa. Windują ceny żywności, ponieważ  o pszenicę, kukurydzę czy trzcinę cukrową i olej konkurują z ludźmi także maszyny. Płacimy więc za to, że sami sobie szkodzimy.

Autorzy raportu twierdzą, że jeśli Unia nie zmieni dotychczasowej polityki wspierania biopaliw, którą usilnie forsuje lobby rolnicze, to w 2020 r. emisja gazów cieplarnianych będzie większa aż o 31-35 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Biodiesel i bioetanol zatrują nam powietrze bardziej, niż  29 mln dodatkowych samochodów, napędzanych tradycyjnym paliwem.

O tym, że usilne forsowanie biopaliw okazało się największą wpadką nowoczesnej Europy, wiemy od dawna. Niestety, Unia Europejska jest jak ogromny transatlantyk. Zanim zmieni kurs, musi zatoczyć wielkie koło. Bardzo kosztowne dla podatników.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną