Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Optymiści są bogatsi

Rozmowa z dr hab. Dominiką Maison, psychologiem ekonomicznym

„Wielu ludzi uważa, że doskonałym uzasadnieniem dla ich kiepskiej satysfakcji z życia jest fakt, że mają mało pieniędzy. Jednak gdyby mieli ich więcej, nie poczuliby się lepiej.” „Wielu ludzi uważa, że doskonałym uzasadnieniem dla ich kiepskiej satysfakcji z życia jest fakt, że mają mało pieniędzy. Jednak gdyby mieli ich więcej, nie poczuliby się lepiej.” Leszek Zych / Polityka
O tym, co czuje Polak, gdy otwiera portfel - mówi Dominika Maison.
Dr hab. Dominika Maison jest profesorem na Wydziale Psychologii UW.Leszek Zych/Polityka Dr hab. Dominika Maison jest profesorem na Wydziale Psychologii UW.

Joanna Cieśla: – Na Zachodzie ludzie coraz powszechniej odchodzą od konsumpcjonizmu, hamują z kupowaniem. Dostrzegła pani coś podobnego w Polsce?
Dominika Maison: – W niewielkim stopniu. Polacy częściej niż kiedyś rezygnują na przykład z kupna telewizora, ale to chyba przede wszystkim manifestacja niechęci do medium, którym jest telewizja. Ktoś, kto nie ma odbiornika TV, jednocześnie kupuje sobie komputer za 10 tys. zł. Są ludzie, którzy jadą na miesiąc do Indii medytować, by oderwać się od pogoni za dobrami materialnymi – jednak, żeby to zrobić, muszą najpierw zarobić na bilet i na to, żeby przez miesiąc móc nie pracować.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Rynek; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Optymiści są bogatsi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >