Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Cienkie stopy

Stopy najniższe w historii. RPP ostro tnie

Ekonomiści żyją m.in. z układania prognoz, ale w cel trafiają z trudem. Z 24 indagowanych przez PAP ekspertów aż 17 było przekonanych, że w maju stopy procentowe pozostaną bez zmian. Tymczasem w środę znowu spadły.

Tym razem o ćwierć punktu procentowego (stopa referencyjna wynosi teraz 3 proc.) i są najniższe w historii. Rada Polityki Pieniężnej nie miała problemu, by uzasadnić swoją decyzję.

Powodów do kolejnej, a pomijając kwietniową przerwę, już szóstej obniżki było aż nadto. Polska gospodarka ledwo się przecież rozwija, a nawet ociera o stagnację. Inflacja w kraju niemal zdechła (w marcu rok do roku wynosiła 1 proc.),  a w kwietniu na pewno jeszcze spadła daleko wychodząc poza tzw. cel inflacyjny RPP ustawiony na poziomie 2,5 pkt. procentowego (+- 1 proc.). Może to zabrzmi dziwnie, ale bank centralny musi reagować na ekscesy inflacyjne każdego rodzaju, także wtedy, gdy inflacja całkiem znika bo to też, paradoksalnie, szkodzi gospodarce. Nie może też być zupełnie obojętny na nikłe tempo rozwoju kraju, skoro wiadomo, że obniżki stóp w dłuższym okresie zazwyczaj sprzyjają wzrostowi popytu na kredyty, a w konsekwencji konsumpcji i inwestycjom, które pozostają dziś na żałośnie niskim poziomie.

Prócz powodów wewnętrznych jest też międzynarodowy aspekt ostatniej decyzji RPP. Nawet po ostatniej obniżce stopy procentowe w Polsce jak na europejskie standardy pozostają ciągle wysokie, zwłaszcza te realne, po uwzględnieniu inflacji. Te dysproporcje trzeba jednak kontrolować, także dlatego, że sprzyjają nieracjonalnym przepływom kapitału. Skoro niemal cała Europa jest w stagnacji i większość banków  centralnych (nie wyłączając EBC) przycina stopy próbując wlać nowe życie w zastałą gospodarczą maszynę, to nie ma dobrego powodu byśmy postępowali inaczej, zwłaszcza, że nasza sytuacja coś za bardzo zaczyna przypominać tę z eurolandu.

Dziś statystyki określające tempo rozwoju gospodarczego, produkcji przemysłowej, budownictwa, inwestycji w Polsce na tyle szybko się pogarszają, że reakcja RPP jest naturalna i można tylko żałować, że spóźniona. Można też po raz kolejny zabawić się w proroka i przepowiadać, że to nie ostatni w tym roku spadek stóp. Groźba kolejnego pudła analityków jest tym razem minimalna. Przy coraz realniejszej perspektywie gospodarczej stagnacji powrót do wysokiej inflacji szybko nam nie grozi.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną