„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Superplaga

Zwierzęta faszerowane antybiotykami

Antybiotyki w mięsie? To nie jest zdrowa zabawa. Właśnie dlatego od 2006 r. można je stosować u zwierząt tylko do celów leczniczych.

Jak pokazuje ujawniona właśnie afera z faszerowaniem zwierząt hodowlanych antybiotykami, prawo sobie, a hodowcy i tak mają własne recepty na pomnażanie zysków. Już w maju na łamach Polityki zwracałem uwagę w tekście „Mikroby atakują” (POLITYKA nr 17) na brak rygorystycznego nadzoru nad prywatnymi gospodarstwami, w których hodowcy, wspierani przez lokalnych weterynarzy i nie bacząc na oficjalne zakazy, dodają niedozwolone leki do pasz albo rozpylają je w postaci aerozoli dla ochrony sadów przed szkodnikami.

To właśnie ten mechanizm doprowadził do obecnej katastrofy w medycynie, kiedy ludzie – nieświadomi obecności antybiotyków w środowisku i żywności – faszerują się tymi substancjami, a chorobotwórcze zarazki bez problemu uczą się je omijać, a nawet zwalczać.

Im większe zużycie antybiotyków, tym poważniejsze ryzyko, że w środowisku pozostaną wyłącznie bakterie uodpornione na naszą broń – tłumaczył w moim artykule prof. Marek Gniadkowski z Narodowego Instytutu Leków. Ujawniona przez dziennikarzy „Uwaga TVN” afera jeszcze raz dobitnie pokazuje, jak nieszczelne są w Polsce kontrole weterynaryjne i jak niską świadomość mają niektórzy właściciele ferm i hodowcy. Przypadki masowego serwowania antybiotyków zwierzętom tylko profilaktycznie, gdy jedno jest chore i hodowca boi się o całe stado lub w celu stymulowania ich wzrostu, stały się niebezpieczną praktyką (choć Unia Europejska zabrania tego procederu od siedmiu lat).

Wiara w to, że dzięki antybiotykom podawanym we wskazaniach nie mających wiele wspólnego z leczeniem poważnych zakażeń bakteryjnych, obróciła się przeciwko nam. Oporność zarazków to problem ogólnoświatowy, ale widać, że nie tylko należy edukować pacjentów, by nie sięgali po leki tej grupy z byle jakiego powodu. Nie wystarczy też upominać lekarzy, aby nie szafowali receptami i nie zalecali antybiotyków w kuracjach, gdzie na pewno się nie sprawdzą (zwykłe katary i infekcje, których podłożem są zakażenia wirusowe). Tak zwana polityka antybiotykowa musi objąć bezwzględnie rolników oraz przemysł, ponieważ być może nie zdajemy sobie sprawy, ale nasze mieszkania również zanadto przesycone są antybiotykami, dodawanymi masowo już nie tylko do środków myjących i dezynfekcyjnych, ale także do farb i lakierów.

Choć trudno to zrozumieć, ekologia mikroorganizmów na tym polega, że muszą żyć w pewnej równowadze. Wyjałowienie otoczenia (a przy okazji własnego organizmu i zwierząt) prowadzi do powstania pustej niszy, którą szybko zasiedlają kolonie oporne na jakiekolwiek leki. Domowa spiżarnia, kuchnia ani łazienka to nie sala operacyjna, gdzie powinno być sterylnie.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną