„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Osierocony Modlin

Modlin bez Wizz Aira, czyli zysk decyduje

Lotnisko w podwarszawskim Modlinie straciło jednego z dwóch głównych klientów. Teraz będzie w pełni zależne od kapryśnego Ryanaira, który żąda dla siebie minimalnych opłat, a do nowych połączeń każe sobie nawet dopłacać.

Port lotniczy w Modlinie startuje po raz drugi, po awaryjnym remoncie pasa startowego, przeprowadzonym na wiosnę. Dokładnie rok temu lotnisko pod Warszawą tryskało optymizmem. Ryanair i Wizz Air uruchomili wiele połączeń, rozpoczynając prawdziwą wojnę cenową, a tysiące klientów mimo niezbyt wygodnego dojazdu zaczęło latać z Modlina. Ta historia sukcesu mazowieckiego portu trwała jednak bardzo krótko, bo najpierw jesienne mgły skutecznie paraliżowały lotnisko bez systemu ILS, ułatwiającego nawigację w gorszych warunkach atmosferycznych, a potem z powodu błędów popełnionych podczas budowy pasa Modlin został w ogóle zamknięty.

Drugi start Modlina w niczym nie przypomina pierwszego. Na razie jest zresztą falstartem, bo choć lotnisko może przyjmować samoloty, zarówno Ryanair jak i Wizz Air nadal latają ze stołecznego Chopina, zwanego wciąż potocznie Okęciem. Ryanair deklaruje, że do Modlina wróci, chociaż prawdopodobnie dopiero od września. Wizz Air natomiast dziś poinformował, że pozostanie na Okęciu, chociaż tu musi płacić więcej niż w Modlinie. Węgierska linia chce od mazowieckiego portu ogromnych odszkodowań za swoje jesienne kłopoty z powodu braku ILS. Modlin żądania odrzuca, więc Wizz Air nie zamierza na razie się przeprowadzać.

Dla lotniska w Modlinie to fatalna wiadomość, bo teraz jego jedynym istotnym klientem będzie Ryanair. Irlandczycy mogą zatem dowolnie szantażować zarząd portu, bo wiedzą, że bez nich Modlin w ogóle straci rację bytu. A przecież sytuacja finansowa portu jest już i tak fatalna po wielomiesięcznym przestoju.

Jednak zrzucanie całej winy przez Wizz Air na Modlin nie jest do końca uczciwe. W rzeczywistości bowiem kłopoty tego portu są znakomitą wymówką dla węgierskiej linii, aby pozostać na Okęciu. Kilka miesięcy zażartego boju z Ryanairem pokazało Wizz Airowi, że cenowej wojny z potężnym rywalem nie wygra. Lepiej zatem sprzedawać nieco droższe bilety, ale za to kusić pasażerów wygodniejszym odlotem ze stołecznego Okęcia. Komu zależy wyłącznie na cenie, ten wybierze Ryanaira i pojedzie do Modlina. Kto jest gotów nieco dopłacić za odrobinę komfortu, kupi bilet u Wizz Aira. Takie jest przynajmniej założenie Węgrów, dla których polski rynek staje się coraz trudniejszy z powodu ekspansji Ryanaira. Prześcignął on już Wizz Aira po względem liczby pasażerów przewożonych z i do Polski, a ogromne zyski pozwalają mu dopłacać do wielu połączeń, byle tylko wykończyć rywala.

Wszystko wskazuje więc na to, że na razie Ryanair stanie się monopolistą w Modlinie, a Wizz Air będzie próbował utrzymać się na Okęciu, wykorzystując m.in. kłopoty naszego narodowego przewoźnika, który z powodu restrukturyzacji wkrótce zamknie część połączeń z Warszawy. Największym przegranym pozostanie lotnisko w Modlinie, które nie tylko straci połowę pasażerów w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale także będzie musiało robić wszystko pod dyktando Irlandczyków. Zła passa Modlina zatem trwa nadal.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną