Rynek nielegalnych papierosów

Idzie z dymem
Śrubowanie podatków, zapowiedź likwidacji slimów, zakazy palenia w miejscach publicznych – wojna na całego. Efekt – spadają wpływy do budżetu, rośnie szara strefa, liczba palaczy pozostaje bez zmian.
Świecko, celnicy udaremnili przemyt 3 mln papierosów. Przyjechały z Białorusi, miały trafić do Belgii.
Lech Muszyński/PAP

Świecko, celnicy udaremnili przemyt 3 mln papierosów. Przyjechały z Białorusi, miały trafić do Belgii.

Czerwcowy komunikat Komisji Parlamentu Europejskiego nie pozostawia złudzeń: międzynarodowe gangi wygrywają z państwami Unii, rośnie przemyt i nielegalna produkcja papierosów. W Polsce eksperci przewidują, że tegoroczne wpływy do budżetu z tytułu podatków od nikotyny będą mniejsze, według optymistycznych szacunków o 1 mld, a pesymistycznych o 2 mld zł. Sprzedaż legalnych papierosów spadnie o kilkanaście procent. Powodem nie będzie masowe rzucanie palenia przez nałogowców, ale przemyt i produkcja w nielegalnych fabrykach.

Meta z fajkami

Najbardziej spada sprzedaż tanich papierosów, a więc w segmencie dotychczas w miarę odpornym na podwyżki cen. Od stycznia 2013 r. akcyza na papierosy wzrosła nie od ceny paczki papierosów, ale od liczby (wyliczana jest od 1 tys. papierosów). Z tego powodu tanie wyroby podrożały tyle samo co renomowane marki. Akcyza i inne podatki to dzisiaj ok. 85 proc. ceny każdej paczki.

Kioskarze narzekają, że popyt na tańsze marki nagle siadł – klienci gdzieś znikli. Wystarczy wybrać się na bazar, aby się przekonać gdzie. W Warszawie jest kilka punktów dystrybucji towaru z przemytu: Dworzec Wileński, giełda kwiatowa w pobliżu alei Krakowskiej czy bazarek przy ul. Wałbrzyskiej. Tam sprzedaje się papierosy głównie z Białorusi i Ukrainy. Mają banderole akcyzowe resortów finansów z Mińska i Kijowa i ostrzeżenia (po rosyjsku), że palenie szkodzi zdrowiu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną