Kresy to nadal rezerwuar naszych pięknych mitów. Także tego o polskich panach i litewskich czy ruskich chamach.
Związkowcy chcą, by informacje o zarobkach były jawne. Kiedy każdy każdemu będzie mógł zajrzeć do kieszeni, znikną spekulacje i niedomówienia. Uprzedzając fakty, dokonaliśmy lustracji zarobkowej Polaków: ile my właściwie zarabiamy?
Wojsko stawia na staropolskie „umiesz liczyć, licz na siebie”. Budujemy całkiem pokaźny potencjał odstraszający: nowe rakiety, nowe okręty i prawie nowe czołgi. Zagryźć nie zagryziemy, ale przeciwnika na pewno zaboli. I to ma sens, bo jest to koncepcja na miarę naszych możliwości.
Ledwo zelżały upały, zaczęły się polityczne popisy, na które, przyjmując tłumaczenie dla ich autorów najbardziej delikatne, gorące dni miały niewątpliwie wpływ zasadniczy.
W ostatnim tygodniu w Egipcie zginęło ponad 700 osób, 4 tys. zostało rannych, po tym jak armia zlikwidowała obozy zwolenników obalonego na początku lipca prezydenta Mohammada Mursiego.
Karmienie na siłę ma w Polsce długą tradycję; rodzinną i instytucjonalną. W efekcie polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Odsetek tych z nadwagą podwoił się w ciągu dekady.
Nowy komendant miejski policji w Radomiu Karol Szwalbe zdjął krzyże w swoim gabinecie i sali narad. O tym fakcie zostało poinformowanych osiem instytucji państwowych.
Prawie sześć lat w sądach, cztery procesy i jeden mandat poselski, takie z grubsza koszty poniósł Jan Kuriata, były poseł PO, oskarżony przez IPN o współpracę z bezpieką. Uniewinniony, zakłada stowarzyszenie poszkodowanych przez Instytut, by walczyć o zmianę ustawy lustracyjnej.
O tym, dlaczego obowiązujące prawo antynarkotykowe nie ma sensu - mówi Agnieszka Sieniawska.
Ten poseł to PiS w pigułce, bez znieczulenia, dla ludzi o mocnych nerwach. Schowany w tylnych poselskich ławach, odliczający dni do triumfalnego powrotu do władzy. Bo wraz z Jarosławem Kaczyńskim przyjdzie również Stanisław Pięta.
Olga Fijałkowska ze Starych Święcic, dietetyczka, lat 22, zdobyła tytuł Miss Polski na wózku, skoczyła ze spadochronem i pojechała do Częstochowy. Jako pilot.
300 mln zł kosztowała budowa Centrum Solidarności w Gdańsku. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie pamiątki tam trafią. Toczą się w tej sprawie spory ideowe i prestiżowe.
Jeden z najbogatszych Czechów zbił fortunę na produkcji żywności, a o polskim jedzeniu ma zdanie jak najgorsze. Teraz kupuje firmy wydawnicze i wkracza do polityki, a jego przeciwnicy już straszą nowym Berlusconim.
Śrubowanie podatków, zapowiedź likwidacji slimów, zakazy palenia w miejscach publicznych – wojna na całego. Efekt – spadają wpływy do budżetu, rośnie szara strefa, liczba palaczy pozostaje bez zmian.
Nad Zatoką Meksykańską rozpoczyna się właśnie największa światowa rewolucja, odkąd Deng Xiaoping wprowadził w Chinach kapitalizm.
Przez lata sama przyciągała energicznych i utalentowanych z różnych stron świata. Sytuacja się odwróciła. Dziś Francuzi z ambicjami coraz częściej decydują się na wyjazd.
To nie islam, lecz buddyzm staje się zagrożeniem dla pokoju w Azji Południowej.
Założyciel Amazona Jeff Bezos, który kupił legendarny dziennik „The Washington Post”, to ikona Internetu. Co zrobi lis, który stał się posiadaczem kurnika?
Politycznie „słuszna” biografia marszałka ludowej Polski Michała Żymierskiego powstawała ponad 10 lat i w końcu pod opublikowaną w 1983 r. książką nie podpisał się żaden z jej autorów. To wzorcowy przykład niemożliwości pogodzenia doraźnej polityki historycznej z faktami.
Nie pasuje do niczyjej legendy: ani chrześcijan, ani Arabów, ani nawet Kurdów, z których się wywodził.
Rozpętała się nowa naukowa burza wokół komórek macierzystych. Odkryte przez polskiego naukowca komórki o nazwie VSEL mogą zawieść pokładane w nich nadzieje – niektórzy badacze kwestionują nie tylko przypisywane im właściwości, ale nawet ich istnienie.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Rozmowa z Szymonem Mazurkiewiczem, dyrektorem Kieleckiego Parku Technologicznego.
Nowy film Woody’ego Allena sprawia olbrzymią niespodziankę.
Wszystko w tym filmie wydaje się jakby nie z tego świata.
Imprezom kulturalnym towarzyszyć będą wydarzenia przybliżające żydowską obyczajowość i kuchnię.
Interaktywna monochromatyczna kreskówka.
Dobra gra stała się jeszcze lepsza.
Dla fanów nie do przeoczenia.
Zbiór szkiców o siedmiu mitach Drugiej Rzeczypospolitej, wybranych bardzo autorsko.
Autor prowadzi nas przez meandry skojarzeń, tworzy swój własny gatunek literacki, który przypomina spacer.
Katowicka impreza z muzyką elektroniczną nie jest duża, ale z tego rozmiaru uczyniła atut.
Kto chce usłyszeć – i zobaczyć – prawdziwą ciszę, ten powinien zajrzeć w końcówce wakacji do stołecznego Teatru Dramatycznego na festiwal sztuki mimu.
Pozycja nie tylko dla fanów bluesa, ale dla wszystkich tych, którzy cenią dobrą muzykę.
Takiej płyty nie powinno się słuchać prowadząc samochód. Można niechcący zapomnieć o istniejących ograniczeniach szybkości.
Wyciąg z całego stulecia muzyki naśladującej dźwięki cywilizacji lub będącej reakcją na nie.
Czym zajmowała się nasza literatura w ostatnich kilku latach? Polską tożsamością. Z jednej strony tak jak zawsze, z drugiej – całkiem inaczej.
Czytelnik dzienników Sławomira Mrożka wie, że Mrożek nie umiera nigdy. On się jedynie przebóstwia.
Dwa wydane u nas tytuły – „Zaduszki” i „Córka Mendla” – pokazują, że tematyka żydowska to wciąż bardzo ciekawy nurt w komiksie.
Odbijmy sztukę z łap establishmentu! – nawołuje Anna Anthropy i proponuje całkowitą zmianę myślenia o grach wideo.
To instrument niesłusznie lekceważony. Na harmonijce ustnej grają miliony amatorów, ma też swoje festiwale, jak odbywający się w tych dniach toruński Harmonica Bridge.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Założenie: poczuć, że dookoła jest woda, a zarazem czuć się jak w domu. Efekt: pionierska nieruchomość, czy może raczej ruchomość – bo w końcu ten dom pływa.
Biustonosz i majtki jeszcze sto lat temu były modową nowinką, ale czy rzeczywiście wymyślono je dopiero pod koniec XIX w.? Dzieje stanika pokazują, jak skomplikowanym procesem była ewolucja uzależnionej od mody bielizny.
W twórczości Sławomira Mrożka wciąż są tajemnice, które będziemy odkrywać.
Premier Tusk zrefował żagle i halsując, stara się dalej płynąć. Ale może przyjść sztorm, morze się zabieli i na dryfkotwie będzie musiał dać się zepchnąć.
Jest lato, słońce grzeje, w oddali melodyjnie skwierczy grill. W tej atmosferze pozornego spokoju nie sposób jednak nie zadać sobie pytania: czy Polska może zostać przez kogoś zaatakowana?
Nie wiedzie tędy żadna droga. Są tylko cztery podstawowe kierunki świata oraz trzy tysiące kilometrów zamarzniętych zimą błot i jezior połączonych lodową żyłą Kołymy. Po tej rzece śmiałkowie pokroju Iwana prowadzą wielkie ciężarówki.