Świat

Zwiedź celę państwa Ceauşescu

Sala obrad trybunału wojskowego, który przeprowadzał proces Eleny i Nicolae Ceauşescu. Sala obrad trybunału wojskowego, który przeprowadzał proces Eleny i Nicolae Ceauşescu. Radu Sigheti/Reuters / Forum

Na ponawiane gorące życzenie szerokiej publiczności udostępnione zostaną dawne koszary wojskowe w Targoviste, gdzie w grudniu 1989 r. stanęli przed nadzwyczajnym trybunałem wojskowym i zostali straceni Nicolae i Elena Ceauşescu. Rządzący Rumunią od 1965 r. Conducator i jego żona uciekli helikopterem z ogarniętego manifestacjami Bukaresztu, gdy grunt zaczął im się palić pod nogami. Teraz można będzie zobaczyć celę, w której spędzili ostatnie godziny, salę obrad trybunału i ścianę, pod którą wykonano wyrok przez rozstrzelanie, „aż do całkowitego opróżnienia magazynków”, jak brzmiał rozkaz.

Małżonkowie spoczęli anonimowo na stołecznym cmentarzu Gencea, później na obu grobach pojawiły się skromne tabliczki. Krążyły plotki, że mogiły są puste. Córka Zoe od lat domagała się ekshumacji rodziców, pozytywnego wyroku sądu w 2010 r., po apelacji, już nie doczekała. Badania szczątków potwierdziły tożsamość prezydenckiej pary, a przybrany syn Valentin skorzystał z okazji i pochował rodziców razem, z honorami, w marmurowym grobie.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną