Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Zwiedź celę państwa Ceauşescu

Sala obrad trybunału wojskowego, który przeprowadzał proces Eleny i Nicolae Ceauşescu. Sala obrad trybunału wojskowego, który przeprowadzał proces Eleny i Nicolae Ceauşescu. Radu Sigheti/Reuters / Forum

Na ponawiane gorące życzenie szerokiej publiczności udostępnione zostaną dawne koszary wojskowe w Targoviste, gdzie w grudniu 1989 r. stanęli przed nadzwyczajnym trybunałem wojskowym i zostali straceni Nicolae i Elena Ceauşescu. Rządzący Rumunią od 1965 r. Conducator i jego żona uciekli helikopterem z ogarniętego manifestacjami Bukaresztu, gdy grunt zaczął im się palić pod nogami. Teraz można będzie zobaczyć celę, w której spędzili ostatnie godziny, salę obrad trybunału i ścianę, pod którą wykonano wyrok przez rozstrzelanie, „aż do całkowitego opróżnienia magazynków”, jak brzmiał rozkaz.

Małżonkowie spoczęli anonimowo na stołecznym cmentarzu Gencea, później na obu grobach pojawiły się skromne tabliczki. Krążyły plotki, że mogiły są puste. Córka Zoe od lat domagała się ekshumacji rodziców, pozytywnego wyroku sądu w 2010 r., po apelacji, już nie doczekała. Badania szczątków potwierdziły tożsamość prezydenckiej pary, a przybrany syn Valentin skorzystał z okazji i pochował rodziców razem, z honorami, w marmurowym grobie.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną