Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Szwajcarzy piszą hymn

Twórca zwycięskiego hymnu otrzyma 10 tys. franków. Twórca zwycięskiego hymnu otrzyma 10 tys. franków. Image Source / Corbis

Konkurs ogłosiło prestiżowe Stowarzyszenie na rzecz Dobra Publicznego (SGG), a za pióro mogą chwycić wszyscy Szwajcarzy (oraz cudzoziemcy rezydujący w Szwajcarii). I napisać rzecz w każdym z czterech oficjalnych języków. Nowy hymn ma zastąpić dotychczasowy Psalm Szwajcarów. Zaczyna się od słów: „Kiedy poranne niebo promienieje/Ty, Panie, jesteś na nim w jasności/Kiedy Alpy promienieją chwałą/Módlcie się Szwajcarzy, módlcie się”, i jest w istocie renesansową pieśnią religijną. Obowiązuje ledwie od 1961 r., wcześniej używano utworu „Kiedy mnie wzywasz Ojczyzno”, na melodię „God Save the Queen”, co wprowadzało w konsternację, np. na zawodach sportowych. Teraz wzięte będą pod uwagę wszystkie nadesłane utwory, które „nie będą rasistowskie, seksistowskie ani zbyt nacjonalistyczne”, jak ogłoszono. Choć „premiowane będą odniesienia do wartości konstytucyjnych: wolności, demokracji i otwartości”. Główna nagroda, prócz prestiżu – 10 tys. franków.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną