Świat

Gazowy efekt motyla

Globalna rewolucja łupkowa

Terminal gazu LNG w Chespeake Bay w stanie Maryland. Przygotowany do importu, może posłużyć do eksportu amerykańskiego gazu. Terminal gazu LNG w Chespeake Bay w stanie Maryland. Przygotowany do importu, może posłużyć do eksportu amerykańskiego gazu. Chuck Kennedy/Getty Images / KFP
Nad Zatoką Meksykańską rozpoczyna się właśnie największa światowa rewolucja, odkąd Deng Xiaoping wprowadził w Chinach kapitalizm.
Platforma wydobywcza gazu łupkowego w Marcellus Shale Formation w Pennsylwanii.Ruhrfisch/Wikipedia Platforma wydobywcza gazu łupkowego w Marcellus Shale Formation w Pennsylwanii.

W lipcu w wieku 94 lat zmarł George Mitchell. Jego ojciec, zanim wyemigrował do USA, pasł kozy w Grecji. W Ameryce nie wiodło mu się najlepiej, dlatego George musiał sam na wszystko zapracować. Pod koniec lat 70. XX w. kupił niewielkie pole w pobliżu Dallas w Teksasie i zaczął wiercić. Wszyscy wiedzieli, że kilkaset metrów pod powierzchnią jest gaz. Nikt nie wiedział, jak się do niego dobrać. Gaz był w skałach – aby go wydobyć, trzeba było je skruszyć – tanio, bo w przeciwnym razie cały biznes by się nie opłacił.

Reklama

Czytaj także

Historia

Rozmowa z Davidem Martelo, uczestnikiem rewolucji goździków

O portugalskiej rewolucji goździków sprzed 45 lat opowiada jej uczestnik David Martelo.

Krzysztof Kubiak, Tadeusz Zawadzki
23.04.2019
Reklama