Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Odkopywanie korzeni

Cieszący się dużą popularnością serial „Finding Your Roots” w publicznej telewizji PBT, poszukuje korzeni amerykańskim celebrytom. Cieszący się dużą popularnością serial „Finding Your Roots” w publicznej telewizji PBT, poszukuje korzeni amerykańskim celebrytom. materiały prasowe

W Ameryce, gdzie każdy jest „skądś”, wśród tych, którzy takiej wiedzy nie mają, rośnie moda na odszukiwanie afrykańskich korzeni powyrywanych przez proceder niewolnictwa. Przypomina to operację potwierdzania ojcostwa: wysyła się w kopercie próbkę DNA i w zależności od stawki – od 100 nawet do 900 dol. – otrzymuje mniej lub bardziej precyzyjną wiedzę: lokalizującą przodków w Afryce i określającą czasami mocno skomplikowane dzieje i wędrówki genów. Rozwój banków DNA wyznacza tu szybki postęp. Cieszący się dużą popularnością serial „Finding Your Roots” w publicznej telewizji PBT, szukający korzeni celebrytom, ustalił na przykład, że aktorka Whoopie Goldberg ma przodków w Gwinei-Bissau, reżyser Spike Lee w Kamerunie, a Oprah Winfrey w Liberii. Następny krok to sentymentalne wycieczki do Afryki, tropami przeszłości – Black Heritage Tours. Stowarzyszenie Ancestry.com, wyspecjalizowane w genealogicznych kwerendach, ustaliło m.in. (i podajemy to na jego odpowiedzialność), że wśród przodków Michelle Obamy po linii matki był ktoś narodzony ze związku czarnej niewolnicy z białym właścicielem. Zaś Barack Obama po ojcu, wiadomo, Kenijczyk, wśród przodków matki Stanley Anne Dunham ma potomka Johna Puncha, zbuntowanego niewolnika żyjącego w Wirginii w XVII w. A więc to z jej, białej, strony odziedziczył niewolnicze korzenie.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną