Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Myto wyborcze

Szanse na wprowadzenie myta w Niemczech są niewielkie. Szanse na wprowadzenie myta w Niemczech są niewielkie. Colourpress / Forum

Bawarska Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) grozi Angeli Merkel zerwaniem koalicji, jeśli niemiecki rząd nie wprowadzi opłat za autostrady. Obowiązywałyby wszystkich kierowców, ale Niemcy otrzymywaliby zwrot kosztów, co oznacza, że myto ostatecznie płaciliby wyłącznie obcokrajowcy. Nawet mimo kryzysu wiele krajów w Europie wciąż nie każe płacić za autostrady, za darmo można sunąć najlepszymi drogami Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii i republik bałtyckich. Tam gdzie płacić trzeba, obowiązują albo abonamenty czasowe, jak np. w Austrii (80,6 euro rocznie), albo – jak w Polsce – na kierowców czekają przydrożne bramki. Ceny przebytych kilometrów są różne i miewają niewiele wspólnego z kondycją narodowych gospodarek. Bo o ile przejazd płatnym fragmentem polskiej autostrady A2 kosztuje niecałe 5 eurocentów za km, to podróż hiszpańską A2 łączącą Barcelonę z Saragossą kosztuje ok. 9 centów. Tymczasem ledwie 2 centy płacą kierowcy podróżujący A2 grecką, która biegnie od Morza Śródziemnego do granicy z Turcją.

Kanclerz Merkel nie komentuje propozycji koalicjanta, ale szanse na wprowadzenie myta w Niemczech są niewielkie. Obciążenie wyłącznie cudzoziemskich kierowców byłoby niezgodne z unijnymi przepisami. Niewykluczone także, że koszty stworzenia systemu kontroli przewyższyłyby wpływy z opłat.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną