„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Francja głosuje nogami

Francuzi nie lubią ojczyzny

Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Rod Maurice / Bulls
Przez lata sama przyciągała energicznych i utalentowanych z różnych stron świata. Sytuacja się odwróciła. Dziś Francuzi z ambicjami coraz częściej decydują się na wyjazd.
Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.Emma Foster/Pool/Reuters/Forum Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.

Tout va mal – wszystko idzie źle – tak można podsumować sytuację Francji, rządzonej od ponad roku przez socjalistyczną ekipę prezydenta François Hollande’a. Kryzys dotarł wprawdzie nad Sekwanę już wcześniej, ale Francuzi liczyli na to, że ich bogata ojczyzna, z ostrożnymi bankami i rozbudowanym sektorem państwowym, stawi mu czoło. Tak się jednak nie stało – instytut statystyki INSEE ogłosił niedawno, że już drugi kwartał z rzędu francuski produkt narodowy brutto zmniejszył się o 0,2 proc.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Francja głosuje nogami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021