Świat

Francja głosuje nogami

Francuzi nie lubią ojczyzny

Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Rod Maurice / Bulls
Przez lata sama przyciągała energicznych i utalentowanych z różnych stron świata. Sytuacja się odwróciła. Dziś Francuzi z ambicjami coraz częściej decydują się na wyjazd.
Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.Emma Foster/Pool/Reuters/Forum Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.

Tout va mal – wszystko idzie źle – tak można podsumować sytuację Francji, rządzonej od ponad roku przez socjalistyczną ekipę prezydenta François Hollande’a. Kryzys dotarł wprawdzie nad Sekwanę już wcześniej, ale Francuzi liczyli na to, że ich bogata ojczyzna, z ostrożnymi bankami i rozbudowanym sektorem państwowym, stawi mu czoło. Tak się jednak nie stało – instytut statystyki INSEE ogłosił niedawno, że już drugi kwartał z rzędu francuski produkt narodowy brutto zmniejszył się o 0,2 proc.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Francja głosuje nogami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015