Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Francja głosuje nogami

Francuzi nie lubią ojczyzny

Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Muzyk Jean-Michel Jarre - jeden z wielu znanych Francuzów, którzy uciekli ojczystemu fiskusowi. Rod Maurice / Bulls
Przez lata sama przyciągała energicznych i utalentowanych z różnych stron świata. Sytuacja się odwróciła. Dziś Francuzi z ambicjami coraz częściej decydują się na wyjazd.
Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.Emma Foster/Pool/Reuters/Forum Multimilioner Bernard Arnault wybrał obywatelstwo belgijskie.

Tout va mal – wszystko idzie źle – tak można podsumować sytuację Francji, rządzonej od ponad roku przez socjalistyczną ekipę prezydenta François Hollande’a. Kryzys dotarł wprawdzie nad Sekwanę już wcześniej, ale Francuzi liczyli na to, że ich bogata ojczyzna, z ostrożnymi bankami i rozbudowanym sektorem państwowym, stawi mu czoło. Tak się jednak nie stało – instytut statystyki INSEE ogłosił niedawno, że już drugi kwartał z rzędu francuski produkt narodowy brutto zmniejszył się o 0,2 proc.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Francja głosuje nogami"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >